Předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil si přišel pro radu k budoucím právníkům

Foto: Vojtěch Duda, Kancelář Senátu PČR
Pátek 26. květen 2023, 10:00 – Text: Eva Hrudníková

Studentská právní poradna právnické fakulty udělala výjimku. Přijala klienta i přes svou naplněnou kapacitu. Klient to byl speciální – Miloš Vystrčil, předseda Senátu Parlamentu ČR. Druhý nejvyšší ústavní činitel v zemi se před návštěvou právnické fakulty setkal s rektorem Univerzity Palackého Martinem Procházkou.

„Jsem rád, že jsme Miloše Vystrčila mohli přijmout na půdě univerzity, a především že věnoval tolik času ze své návštěvy v kraji našim studentům ať už v právní poradně nebo při besedě na právnické fakultě. Společně jsme také diskutovali o aktuálních otázkách vysokého školství, zajímal se zejména o oblast financování vysokých škol, ale rovněž o možnosti udržení kvality výuky, mluvili jsme o spolupráci se zahraničními partnery nebo o historii naší univerzity,“ uvedl rektor Martin Procházka.

Poté předseda Senátu zamířil na právnickou fakultu. Vybral si ji záměrně, chtěl zjistit, jak funguje její Studentská právní poradna. „Miloš Vystrčil a jeho tým přistoupili na náš nápad, že si vyzkouší roli klienta. Sám si k nám do poradny před několika dny zavolal a objednal se na dnešní odpoledne,“ vysvětlila Lucia Madleňáková, vedoucí Studentské právní poradny.

Hned ve dveřích přivítala Miloše Vystrčila dvojice studentů práv, Veronika Mašková a Daniel Skrbek. „Vítáme vás, prosím, prostudujte si pravidla naší poradny. Pokud s nimi budete souhlasit a dohodneme se na spolupráci, rádi si vyslechneme váš případ – problém, se kterým k nám přicházíte,“ řekli studenti a s Milošem Vystrčilem usedli ke společnému stolu. V rámci simulovaného vstupního pohovoru studenti zjistili, že si klient přišel pro právní radu, aby vyřešil sousedské spory.

Předseda senátu z role klienta občas vystoupil a pokládal studentům dotazy. Dozvěděl se například, že studenti připravují analýzu případu a navrhují právní řešení pod dohledem supervizorů, že se do poradny může přihlásit student 3. a vyššího ročníku práv, že posluchači pracují na případu ve dvojici nebo že je pomoc bezplatná.

Lucia Madleňáková jej provedla prostorami Studentské právní poradny. Návštěva pak pokračovala setkáním s dalšími studenty práv, kteří s Milošem Vystrčilem mluvili hlavně o praktických formách výuky. „Moc jsem si to s vámi užil. Překvapila mě vaše profesionalita. Praxe ve výuce je naprosto klíčová. Jste skvělou inspirací pro vysokoškoláky z jiných fakult, mohli by se od vás učit. Moc vám fandím,“ zakončil návštěvu poradny Miloš Vystrčil.

Poté se společně s děkanem právnické fakulty Václavem Stehlíkem a senátorem Lumírem Kantorem přesunul do vedlejší budovy fakulty, kde jej čekala beseda se studenty a veřejností. V devadesáti minutách se stihla otevřít témata o potřebnosti Senátu a jeho pravomocích, věku senátorů nebo například o valorizaci důchodů a o ozdravném konsolidačním balíčku vlády. Atmosféru odlehčilo porovnávání cen jídla v Senátu a v univerzitní menze nebo dvou profesí Miloše Vystrčila – senátora a učitele.

Návštěvu předsedy Senátu na Univerzitě Palackého zakončil potlesk zaplněné rotundy a poděkování děkana Václava Stehlíka za návštěvu fakulty, setkání se studenty a zajímavou přednášku.