Přespolní běh ovládla budoucí zubařka a hasič

Vítězové Přeboru UP v přespolním běhu Eliška Surmová a Josef Novák.
Foto: Martin Višňa
Čtvrtek 21. říjen 2021, 13:00 – Text: Martin Višňa

Stovka žen a na sto čtyřicet mužů se zúčastnilo letošního Přeboru Univerzity Palackého v přespolním běhu. Stanovenou trať na atletickém stadionu a v Bezručových sadech v podzimním odpoledním slunci nejrychleji zaběhla studentka Zubního lékařství Eliška Surmová a Josef Novák, který se na FTK věnuje ochraně obyvatelstva.

Eliška Surmová, která závodí za Atletický klub Olomouc, do cíle tříkilometrové tratě doběhla v čase 10 minut a 26 sekund. „Chtěl jsem si zase zaběhnout nějaký závod, protože mě poslední dobou trochu bolí meniskus a závody jsem vynechávala. Běželo se mi skvěle. Bylo to hodně rychlé a Petra, co doběhla jako druhá, mi to nedala zadarmo. V podstatě se rozhodlo až na posledních dvou stech metrech,“ uvedla vítězka ženské kategorie z Lékařské fakulty UP.

Mezi muži si pro zlatou medaili a Cenu děkana FTK UP v podobě jednorázového sportovního stipendia ve výši 1500 korun doběhl Josef Novák, hasič z Ústí nad Orlicí a člen tamního atletického klubu. Využil volného dne a trať pod olomouckými hradbami zvládl za necelých 14 minut. „Toto byl můj poslední letošní větší závod, končí mi sezona a teď se chystám, že si dám dva tři týdny odpočinku. Oproti požárnímu sportu, kde běháme přes překážky a cvičíme útoky s hadicemi, je pro mě ‚čistý‘ běh velmi příjemný. A i tady se mi běželo velice dobře. Začátek mi tedy přišel docela přestřelený, kdy kluci vystartovali fakt rychle, ale brzy začali postupně odpadat a pak už jsem najednou běžel sám v čele,“ řekl student kombinované formy programu Tělesná výchova se zaměřením na vzdělávání a ochranu obyvatelstva.

Mezi zhruba 250 účastníky letošního, již 43. ročníku přeboru, který pořádá katedra sportu FTK UP jako tradiční sportovní součást akademického roku na Univerzitě Palackého, převažovali – jako obvykle – studenti FTK UP, kteří si zaběhnutím závodu mohli splnit jeden ze zápočtových požadavků.

Výsledky Přeboru UP v přespolním běhu 2021

Ženy: