Přípravy na konferenci Green for Good vrcholí

Repro: Žurnál UP
Čtvrtek 30. květen 2019, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Přednášky špičkových vědců, nové poznatky z oblasti rostlinných biotechnologií i příležitost pro mladé vědce potkat se s kapacitami oboru a prezentovat před nimi výsledky své práce nabídne mezinárodní konference Plant Biotechnology: Green for Good V, která se uskuteční od 10. do 13. června na přírodovědecké fakultě.

Pozvání přijalo na 150 vědců a studentů z 20 zemí světa, účastníci se mohou těšit na 35 odborných přednášek a posterovou sekci. „Cílem konference je přiblížit účastníkům nové trendy v oblasti rostlinných biotechnologií, genetiky či biochemie rostlin, vyměnit si navzájem zkušenosti a kontakty. Jedním z úkolů je také hledat cesty, jak přispět k řešení důležitých globálních problémů včetně zajištění dostatku potravin pro stále rostoucí populaci,“ uvedl Ivo Frébort, ředitel Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH), které konferenci pořádá spolu s Evropskou biotechnologickou federací (EFB).

Program je rozdělen do devíti sekcí, odborníci se budou zabývat biotechnologiemi zemědělských plodin, vztahem mezi rostlinami a mikroorganismy, genetikou a genomikou rostlin, molekulárním farmařením a genetickým inženýrstvím, možnostmi zlepšování kvality potravin a krmiv nebo vztahy mezi rostlinami a životním prostředím.

O úvodní přednášku se postará odborník na sekvenování genomů obilovin Nils Stein z IPK Gatersleben a Univerzity v Göttingenu, následně vystoupí Miltos Tsiantis, jeden z ředitelů Ústavu Maxe Plancka pro výzkum šlechtitelství rostlin v Kolíně nad Rýnem. Mezi klíčové řečníky bude patřit například Kyle Lancaster z prestižní Cornell University v USA,  jehož účast na olomoucké konferenci finančně podpořilo Velvyslanectví USA v České republice. Tento mladý a velmi perspektivní vědec se věnuje problematice fixace dusíku v půdě, takzvané nitrifikaci, která je důležitou součástí koloběhu dusíku a jsou do ní zapojeny mnohé půdní bakterie. Svoji účast potvrdili mimo jiné i mikrobiální ekoložka Asa Frostegard z Norwegian University of Life Sciences nebo Sunghwa Choe z Seoul National University v Jižní Koreji, který svůj odborný zájem soustředí zejména na editování genomu metodou CRISPR. Na konferenci bude zastupovat Asijskou biotechnologickou federaci, jež úzce spolupracuje s EFB.

Pátý ročník konference nabídne i novinky v podobě programových sekcí. Poprvé se do programu zapojí i vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) v rámci sekce Udržitelné technologie pro životní prostředí. Jejím klíčovým řečníkem bude chemik Rajender Varma, který kromě RCPTM pracuje v Agentuře pro ochranu životního prostředí v USA. „Cílem bylo najít styčné body mezi oběma vědeckými centry, tedy RCPTM a CRH, a ukázat, že mnohé výzkumy spolu souvisejí. Obě pracoviště se snaží přispívat k řešení významných globálních problémů současného světa,“ odůvodnil vznik nové sekce Frébort.

Další programovou novinkou bude Grantový a publikační workshop pod vedením viceprezidenta EFB Jeffa Colea. Zástupkyně pobočky vydavatelství odborné literatury Elsevier v Bostonu Lynn Sherrer promluví o etice vědecké práce při publikační činnosti. Celý program je dostupný zde.

Konference Green for Good se v Olomouci uskutečnila poprvé v roce 2011, koná se každé dva roky. Zúčastnila se jí řada významných světových rostlinných biotechnologů včetně odborníka na chemickou ekologii a nositele prestižní Wolfovy ceny za zemědělství Johna Picketta z Velké Británie či belgického molekulárního biologa rostlin a laureáta World Food Prize Marca Van Montagua.