Přírodovědci objevili na Borneu další dosud neznámou rostlinu

Nově objevený druh - Thismia inconspicua.
Foto: Michal Sochor
Pondělí 10. říjen 2016, 8:44 – Text: Martina Šaradínová

Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a Výzkumného ústavu rostlinné výroby (VÚRV) si připsali další objev nového druhu rostliny z rodu Thismia v sultanátu Brunej na ostrově Borneo. Je jí Thismia inconspicua, kterou ekologové našli v tropickém pralese na počátku loňského roku. Jedná se o již třetí druh z rodu, o jehož přítomnosti v Bruneji se před výpravami vědců z Hané nevědělo. Olomoučtí ekologové pro něj už vymysleli i český název – hvězdnatka.

Na expedice do deštného pralesa na Borneu jezdí odborníci z katedry ekologie a životního prostředí už několik let. Jejich první „ulovenou“ hvězdnatkou byla Thismia hexagona, následovala Thismia brunneomitra připomínající biskupskou vysokou čepici. Třetím vzácným druhem je Thismia, která dostala přívlastek inconspicua - nenápadná. U objevu všech tří hvězdnatek stál botanik Michal Sochor z VÚRV, který tentokrát doslova nasazoval při výzkumu vlastní kůži.

Část rostlin smetla větev

„Pohyboval jsem se na ploše, kde se výzkum provádí již několik let. Všimnul jsem si drobné nezelené rostlinky, u které bylo hned zřejmé, že bude náležet k rodu Thismia. Protože jsem ale našel jen odkvetlé rostliny, nebyli jsme si jistí, zda se jedná o nový druh. Po dvou dnech jsem se na místo vrátil a našel i jednoho kvetoucího jedince. V tu chvíli to bylo jasnější,“ přiblížil nález Sochor, kterého při mapování naleziště jen o kousek minula padající mohutná větev. „Bylo to poměrně dramatické, větev měřila asi sedm metrů. Smetla část rostlin,“ vzpomíná Sochor.

Až pozdější srovnávání s již existujícími herbářovými položkami a literaturou dala vědcům jistotu, že drží v rukou další nový druh. Jedná se o drobné nezelené rostliny, které ke svému životu využívají symbiózu s houbami. Celá rostlina měří jen několik málo centimetrů, nemá listy a hnědý květ se ztrácí v okolním tlejícím listí. „Květ je stejně jako u ostatních hvězdnatek baňkovitý. Je to taková dutina a na horním okraji, kolem ústí, má ramena ve tvaru hvězdy. Tento druh je zvláštní v tom, že chapadélka na koncích ramen jsou kratičká. Další zvláštnost, kterou se liší prakticky od všech známých hvězdnatek, je to, že květní trubka je zvláštně prohnutá, jakoby pokřivená. To byl jeden z důležitých znaků, podle nějž jsme dokázali identifkovat, že je to nový druh,“ popsal rostlinu další z členů expedice Martin Dančák.

Vědcům přeje štěstí

Podle něj další objevený druh dokládá, že hvězdnatky jsou v brunejských deštných lesích častější, než se předpokládalo. Olomouckým vědcům kromě štěstí nahrává zřejmě i skutečnost, že do oblasti jezdí během určité krátké části roku, kdy lze hvězdnatky pozorovat. Jediná nalezená kvetoucí Thismia inconspicua zůstala v brunejském národním herbáři. Do Olomouce vědci přivezli několik odkvetlých jedinců.

Na světě je asi 60 druhů hvězdnatek, nejvíce jich roste v jihovýchodní Asii a Jižní Americe v tropických deštných lesích. Všechny tři druhy objevené olomouckými přírodovědci jsou obdobně jako většina hvězdnatek stenoendemity – nacházejí se na jediném malém místě na světě.