Současná chemie pokračuje přednáškou o translačním výzkumu v medicíně

Třetím hostem Současné chemie je Marián Hajdúch.
Repro: RCPTM
Úterý 19. březen 2019, 11:00 – Text: Martina Šaradínová

Translační výzkum v medicíně přiblíží ve středu v aule přírodovědecké fakulty ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch, který bude třetím hostem letošního kurzu Současná chemie. Již počtrnácté ho pořádá nejcitovanější český chemik Pavel Hobza.

Cílem již 14. ročníku přednáškového cyklu je přiblížit mimořádné postavení olomoucké vědy. I proto tři ze čtyř hostů pocházejí z vědeckých center univerzity. Po vědeckém řediteli Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum Jaroslavu Doleželovi a řediteli Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Radku Zbořilovi přichází na řadu ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny lékařské fakulty.

„Docent Hajdúch vystoupí s přednáškou s názvem Translační výzkum v medicíně: Od molekul po nová léčiva a diagnostika. Jeho tým se podílel mimo jiné na výrazném úspěchu v boji se závažným onemocněním – cystickou fibrózou. Ve spolupráci s kanadskými kolegy objevili léčivo, jež dokáže zabránit vzniku infekce, na kterou pacienti s touto vrozenou chorobou často umírají,“ představil svého hosta pořadatel kurzu. Přednáška se koná od 15 hodin, její záznam bude následně dostupný na webu katedry fyzikální chemie.

Letošní kurz uzavře 27. března přednáška politologa Pavla Šaradína z filozofické fakulty.