Středoškoláci právníky, jednu z vítězek soutěže koučoval student olomouckých práv

Nejlepší týmy z fakultních kol se probojovaly do mezinárodního finále, které se tradičně konalo v Olomouci. Foto: Eva Hrudníková, Kateřina Kaprálová
Pondělí 11. červenec 2022, 13:00 – Text: Eva Hrudníková

Soutěž Mezinárodní Středoškolský Moot Court (MSMC), v níž právnická fakulta nabízí středoškolákům jedinečnou možnost vyzkoušet si roli právních zástupců, má za sebou další úspěšný ročník. V pořadí už sedmý. Ceny pro vítěze si tentokrát z Olomouce odvezly Klára Faltusová, gymnazistka z Prahy, a Daniela Tůmová, která studuje gymnázium v Moravské Třebové.

Podstatou soutěže je simulované soudní jednání před Evropským soudem pro lidská práva. Přihlásit se do ní mohou středoškolské týmy z České republiky a Slovenska tvořené jedním až třemi studenty. Středoškoláci si připravují argumentaci pod vedením posluchačů právnických fakult, kteří tak mají příležitost vyzkoušet si komunikaci o právu s laiky. Letošní případ, soutěžní zadání, se týkal povinného očkování proti nové nemoci, které odmítla studentka zdravotnické školy, což jí znemožnilo odmaturovat.

Středoškoláci nejprve připravovali písemná podání, poté se účastnili ústních kol na jednotlivých právnických fakultách. „Letos odevzdalo písemné podání celkem sedmačtyřicet týmů. Zájem o soutěž nás samozřejmě těší,“ řekla Martina Grochová z katedry klinického právního vzdělávání a rozvoje profesních dovedností, která byla garantkou 7. ročníku MSMC. Nejlepší týmy z fakultních kol se probojovaly do mezinárodního finále, které se tradičně konalo v Olomouci.

V něm se v improvizovaných soudních síních představilo porotcům celkem šestnáct týmů. „Poprvé jsme letos nevyhlašovali absolutního vítěze soutěže, ale hodnotili jsme zvlášť kategorii státu a kategorii stěžovatele, přičemž každá měla svého vítěze,“ vysvětlila Martina Grochová. Nejlepší výkon podle poroty podala za stranu stěžovatele Klára Faltusová reprezentující Gymnázium Jana Nerudy v Praze pod vedením Adély Brozmanové, studentky PF UK, za stranu státu vyhrála Daniela Tůmanová reprezentující Gymnázium a Leteckou střední odbornou školu v Moravské Třebové pod vedením Jana Jansy, který studuje PF UP.

Jana Jansu do role kouče namotivovala studentka PF UP Kateřina Kaprálová, která společně se spolužákem Jakubem Kvapilem koordinovala letošní ročník soutěže. „Své zapojení jsem bral jako výzvu a zároveň možnost zdokonalit si své dovednosti, takzvané soft skills,“ uvedl Jan Jansa, student 5. ročníku programu Právo a právní věda. Podle něj bylo nejtěžší namotivovat středoškoláky k tomu, aby sepsali a odevzdali písemnou část. „Upřímně obdivuji všechny soutěžící, kteří se zúčastnili. Chtělo to velkou dávku pevné vůle a disciplíny,“ řekl úspěšný kouč a současně pochválil práci, pomoc a rady fakultních koordinátorů.

Čtyřměsíční spolupráce se středoškoláky mu pomohla přemýšlet nad právními problémy více laicky a vykročit ze sociální bubliny. „Poznal jsem mnoho šikovných a cílevědomých mladých lidí. Obdivoval jsem pak zejména svoji svěřenkyni Danielu Tůmovou, která svými vytříbenými slovními argumenty předvedla projev, za který by se nemusel stydět ani posluchač právnické fakulty,“ zhodnotil kouč vítězky. Současně přiznal, že mu pozice motivátora a zprostředkovatele rad v rámci pravidel soutěže velmi sedla a byla příjemným zpestřením studijních povinností. „Všem váhajícím studentům práv tuto zkušenost vřele doporučuji. Navíc získají zajímavou položku do profesního životopisu.“

Porota v rámci 7. ročníku MSMC udělila také cenu nejlepšímu řečníkovi. Tím se stal Jan Zahradníček. Spolu se spolužáky Janem Kratochvílem a Prokopem Černoušek z Gymnázia Brno, Křenová navíc získal i cenu za nejlepší podání za stranu stěžovatele. Za stranu státu pak nejlepší podání odevzdal tým ve složení Johanka Becková, Kristýna Střasáková a Aneta Hošková z pražského Gymnázia Na Zatlance.

Studenti právnické fakulty, kteří by se chtěli zapojit do dalšího ročníku soutěže a stát se kouči, najdou potřebné informace na elektronické nástěnce nebo na fakultním facebooku. Obrátit se mohou také přímo na Martinu Grochovou nebo Kateřinu Kaprálovou.

Zájemci o účast z řad středoškoláků by měli sledovat webovou stránku MSMC. Přihlašování soutěžních týmů začíná zpravidla na konci roku a končí zhruba v polovině ledna.

Letošní ročník podpořil Krajský úřad Olomouckého kraje. Část organizačních nákladů byla hrazena z dotačního programu – Program na podporu vzdělávání na vysokých školách v Olomouckém kraji v roce 2022.

Výsledky MSMC 2022

1. místo za stranu stěžovatele
Klára FALTUSOVÁ (Gymnázium Jana Nerudy, Praha) – kouč Adéla Brozmanová, PF UK

1. místo za stranu státu