Studenti práv zpovídali vrchního státního zástupce

Iva Ištvana pozvala na fakultu ELSA Olomouc.
Foto: Eva Hrudníková
Pátek 11. listopad 2016, 12:00 – Text: Eva Hrudníková

Letošní podzim je na Právnické fakultě Univerzity Palackého plný hostů zvučných jmen a zajímavých profesí. Po řediteli Národní protidrogové centrály nebo americkém velvyslanci přišel tento týden mezi studenty olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Jeho návštěvu si nenechalo ujít více než dvě stě zájemců.

„Živo“ je na právnické fakultě díky práci dvou studentských spolků – ELSA Olomouc a Nugis Finem, které tyto debaty organizují. „Chtěli jsme dát studentům možnost zjistit, co obnáší a jak zajímavá je práce na vrchním státním zastupitelství. Ukázat jim, že to není nic, čeho by nemohli jednou dosáhnout,“ vysvětlila Klára Vitovská, posluchačka 3. ročníku a členka  ELSA Olomouc.

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan devadesát minut odpovídal na dotazy studentů. Mluvil například o výběrovém řízení na právního čekatele nebo o náplni práce státního zástupce. „Každý státní zástupce vám řekne, že nestíhá, že má hodně práce. Objektivně mohu říci, že je to práce náročná, ale zvládnutelná. Neřekl bych, že státní zástupci jsou dnes přetěžování,“ uvedl Ivo Ištvan. Práce státního zástupce je podle něj mimořádně pestrá. „Jste u kauzy od začátku do konce. Můžete se účastnit vyšetřování a podobně. Jsem přesvědčen, že práce mimo kancelář se vyplatí. Je dobré, co nejvíce vidět na vlastní oči a slyšet na vlastní uši. Nevycházet jen ze spisů,“ dodal Ivo Ištvan.

Studentům přiznal, že se během své kariéry setkal i s výhružkami. „Ano, má práce nese jistá rizika. Mně osobně bylo vyhrožováno ústně a písemně. Naštěstí ale nejsme v Palermu.“ Posluchače také zajímalo, jak se vyrovnával s mediálním tlakem například v souvislosti s kauzou Nagyová. „Po určité době člověk otupí a na všechno si zvykne,“ odpověděl. Vyjadřoval se i k nedávné reformě policie, k udělování alternativních trestů nebo pracovním podmínkách na svém úřadě.

Po vrchním státním zástupci se na právnickou fakultu chystají další zajímavé osobnosti. Už příští středu dorazí na pozvání Nugis Finem novinář Jindřich Šídlo a politolog Pavel Šaradín. Diskutovat budou na téma Stav médií v ČR.