Teologická fakulta hostila odborné setkání Kam kráčí sociální pedagogika v České republice a ve světě

Sobota 4. květen 2024, 12:07 – Text: dr. Milena Öbrink Hobzová a Lenka Peřinová
  • Co a jak formuje identitu sociálních pedagogů*žek v ČR?
  • Kam sociální pedagogika jako aplikovaná disciplína směřuje?
  • Jak se emancipuje v kontextu jiných pomáhajících profesí?

Na tyto a další otázky hledali odpověď účastníci odborného celorepublikového setkání vzdělavatelů, studujících a osob působících v sociálně-pedagogické praxi, které se uskutečnilo 24. dubna 2024 na Cyrilometodějské teologické fakultě UP. Na odborné setkání Kam kráčí sociální pedagogika v České republice a ve světě přijela do Olomouce řada akademiků a absolventů sociální pedagogiky z Česka, ale také z Portugalska, Ukrajiny a Polska. Hosté z USA se zúčastnili online. Vedle dvou panelových diskuzí na téma Identita sociální pedagogiky a Profesionalizace sociální pedagogiky se účastníci mohli zapojit do čtyř diskuzních klubů. Jedním z impulzů k setkání se stalo vydání a křest knihy doc. Jitky Lorenzové Sociální pedagogika: Věda, praxe a profese v souvislostech.

V prvním diskuzním klubu (Sociální pedagog ve škole) představil předseda Asociace Jiří Daněk hosty z řad sociálních pedagogů působících ve školách. Druhý diskuzní klub s názvem Vzdělavatelé sociálních pedagogů mapoval studijní obory Sociální pedagogika. Doc. Jakub Hladík (Zlín) hostil garanty oborů doc. Petru Potměšilovou (Olomouc) a dr. Petra Sojáka (Brno). Diskuzní klub Sociální pedagogové v sociálních službách ukázal, kde se uplatňují absolventi sociální pedagogiky v sociálních službách. Jedním z hostů byl absolvent oboru Sociální pedagogika na CMTF UP Bc. Jan Hruška (Pontis, Šumperk). V posledním diskuzním klubu (Internacionalizace sociální pedagogiky) se účastníci vydali do zahraničí. Hostem zde mimo jiné byly kolegyně z portugalské organizace Florescer a Dr. Mette Christiansen z USA, která na CMTF UP přednášela v roce 2022.

„Máme radost, že se odborné setkání sociálních pracovníků na naší fakultě vydařilo. S kolegy z Asociace sociálních pedagogů, s kolegy ze Zlína a Brna a s doc. Jitkou Lorenzovou jsme jej připravovali od prosince minulého roku. Během konference jsme se dotkli mnoha témat – díky účasti kolegů z praxe jsme hodně mluvili např. o profesionalizaci sociální pedagogiky. Účastníci ocenili pohodovou atmosféru, načerpali nové poznatky, kontakty a také inspiraci a energii do další práce,“ uvedla organizátorka konference dr. Milena Öbrink Hobzová z katedry křesťanské výchovy.

Odborné setkání, na němž se sešli zástupci z řad akademiků a absolventů sociální pedagogiky v praxi, organizovala Cyrilometodějská teologická fakulta UP, Asociace sociálních pedagogů společně s Asociací vzdělavatelů v sociální pedagogice, Fakulta humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a také Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně. Cílem setkání bylo vzájemné sdílení informací a novinek v oboru sociální pedagogiky jak v ČR, tak ve světě. Nedílnou součástí bylo také propojování akademické sféry s profesní praxí.