Univerzita Palackého chce být Family friendly

Foto: Vojtěch Duda
Pátek 10. květen 2024, 12:00 – Text: Gabriela Sýkorová Dvorníková

Rozcestník míst pro nakojení či přebalení dítěte, dětských koutků, mikrovlnek a dalšího vybavení pro rodiče na Univerzitě Palackého, ale i další služby, praktické informace, benefity či akce pro rodiny přehledně shrnuje specializovaný web Family friendly UP. Nejen s touto novinkou přichází v těchto dnech Univerzita Palackého, která chce být přátelská rodině.

Ověřování potřeb a zlepšování prostředí univerzity směrem k rodinám, jež jsou součástí univerzitní komunity, především tedy rodičům z řad studujících, zaměstnankyň a zaměstnanců, se Univerzita Palackého intenzivně věnuje několik posledních měsíců. Provedla několik šetření a na jejich základě nyní zavádí nová opatření.

Průzkumy, šetření a analýzy

„V uplynulých měsících jsme ve spolupráci s úsekem pro komunikaci a studentské záležitosti provedli mezi studujícími a pracujícími na UP průzkum s cílem získat výchozí podněty a zmapovat aktuální stav zázemí a vybavenosti kampusu univerzity. Zjišťovali jsme povědomí o již existující nabídce pro rodiny s dětmi, aktivitách pořádaných pro tuto cílovou skupinu či o nabídce benefitů,“ uvedla vedoucí oddělení řízení lidských zdrojů Markéta Šupplerová.

Na průzkum Jak udělat z UP místo vstřícné pro rodiče navázalo doplňující šetření nazvané Family friendly UP, zaměřené na téma krátkodobého hlídaní dětí. „Dle mnohých respondentek a respondentů velmi pomůže jakýkoliv posun v oblasti zajištění hlídaní dětí, ať už formou dětské skupiny, či dětského koutku,“ podotkla Šupplerová s tím, že i této problematice se bude univerzita nadále intenzivně věnovat.

Speciální web Family friendly

Souběžně proběhlo na univerzitě mapování zázemí a vybavení jednotlivých budov a jejich „nízkoprahovosti“ pro rodiče, kteří s ní zůstávají v aktivním kontaktu i během své rodičovské dovolené, případně po návratu do zaměstnání či ke studiu. Výsledkem je rozcestník míst na pracovištích a fakultách, která je možné využít pro řešení různých situací s malými dětmi. „Podle fakulty či lokality v něm lze najít například bezbariérový přístup pro kočárek, přebalovací pult, diskrétní místo pro kojení, volně přístupnou mikrovlnku nebo hernu,“ vyjmenovala Michaela Jendřejková z úseku pro komunikaci a studentské záležitosti.

Rozcestník je dostupný na novém specializovaném webu Family friendly UP spolu s organizačními a administrativními informacemi souvisejícími s mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, přehledem služeb pro rodiny s dětmi či nabídkou benefitů.

Místa označují nálepky s medvídkem

Související novinkou je také navigační systém nálepek Family friendly rozmístěných na pracovištích univerzity v místech, na která odkazuje výše zmíněný webový rozcestník.

„Jsem cílová skupina a tohle je přesně ono! Informace pohromadě jsou nejlepší pomoc, zatím jsem neměla ponětí ani o univerzitní školce. Hlavně, ať se nás o webu Family friendly dozví co nejvíc, stejně tak důležité mi přijde značení přímo v terénu, na to se moc těším," raduje se z novinek jedna z univerzitních maminek, odborná asistentka na katedře výtvarné výchovy pedagogické fakulty Pavla Baštanová.

Vlastní sekce na diskuzní platformě

Novou tematickou kategorii určenou ke sdílení nápadů, návrhů, pozvání a výzev, ale také připomínek, zkušeností a problémů, se kterými se rodiče či pečující osoby na Univerzitě Palackého setkávají, má Family friendly také na interní diskuzní platformě UP Reflexe.

Univerzitní mateřská škola

Velmi pozitivní ohlasy u zaměstnanců získala v průzkumech Mateřská škola UP, občasný postesk se objevil nad její nedostatečnou kapacitou. Podle ředitelky školky Taťány Nátěstové se mateřská škola stejně jako jiné potýká s tzv. zápisovou turistikou, standardně se ale každoročně dostane velká většina všech zájemců. „Máme velkou radost z každého spokojeného dítěte i rodiče, dlouhodobě se snažíme udržovat nadstandardní úroveň našich služeb,“ dodala.

Spolupráce s městem Olomouc

V neposlední řadě navázala univerzita v oblasti Family friendly aktivní spolupráci s kolegy z magistrátu města Olomouce, kteří se věnují stejnému tématu. Obě strany mají velký zájem o sdílení kapacit v oblasti informací i existujících služeb, které mají za cíl podporovat rodiny s dětmi v univerzitním městě.

Podrobné informace k průzkumům i zaváděným opatřením naleznete na webu Férové univerzity.