Univerzita připravuje rozpočet na rok 2018

Ilustrační foto: Milada Hronová
Úterý 6. březen 2018, 7:30 – Text: Milada Hronová

Akademický senát Univerzity Palackého se na svém jednání zabýval přípravnými kroky, vedoucími k sestavení rozpočtu na rok 2018. Schválil Metodiku dělení příspěvku a dotací i Návrh dělení příspěvku a dotací. Finální podobou rozpočtu se bude zabývat počátkem května.

„S jednáním o rozpočtu jsme začali později, protože informace o tom, kolik naše univerzita získá peněz ze státního rozpočtu, jsme obdrželi až na konci ledna. Dnes už však každá fakulta ví, s jakou částkou bude v roce 2018 hospodařit a jaká část financí zůstane v centrálních jednotkách a centrálních prostředcích UP. Pozitivní je, že jsme ze státního rozpočtu dostali asi o 15 procent víc než loni. Uvnitř univerzity tak budeme dělit zhruba 2 miliardy korun,“ řekl Jiří Langer, předseda AS UP. Finančně si podle něj polepší všechny fakulty.

Oba dokumenty, tedy Metodiku dělení příspěvku a dotací MŠMT na rok 2018 i Dělení příspěvku a dotací MŠMT na rok 2018, Akademický senát UP schválil drtivou většinou. Nyní budou o svých rozpočtech jednat senáty jednotlivých fakult. Čas na to mají do 13. dubna. Poté se rozpočtem celé univerzity bude zabývat AS UP.

„Pokud vše půjde podle plánu, budeme o rozpočtu UP na rok 2018 hlasovat 2. května. Do té doby bude univerzita hospodařit podle pravidel rozpočtového provizoria,“ dodal Jiří Langer.

Během jednání se senátoři věnovali také Vnitřnímu mzdovému předpisu UP. Senát UP schválil VII. změnu Vnitřního mzdového předpisu UP, ze které vyplývá zvýšení mzdových tarifů, a to minimálně o 10 procent. „Tato změna přichází po několikerém navýšení minimální mzdy a dohodě rektora UP s odborovou organizací UP. Jedná se o vnitřní předpis univerzity, který podléhá registraci MŠMT. Měl by být účinný od 1. dubna,“ upřesnil předseda AS UP.

I přes nynější změnu Vnitřního mzdového předpisu UP jednal senát opakovaně o Novém Vnitřním mzdovém předpisu UP. I tento dokument, podle kterého dojde ke změnám mzdových tarifů zaměstnanců univerzity až se začátkem roku 2019, senátoři schválili.

V závěru zasedání se senátoři zabývali i změnou ceníku kolejného na UP, který senátu předložil Josef Suchánek, ředitel SKM UP. „Kolejné bylo naposledy zvýšeno v roce 2014. Od té doby inflace činí 3,5 procenta a pan ředitel přišel poprvé s návrhem na jeho zvýšení.  AS UP schválil navýšení v rozmezí od 1,5 procenta do 3,5 procenta, a to podle typu ubytování.  V přepočtu jde zhruba 2 – 4 koruny za den, to znamená 60 – 120 korun za měsíc, opět podle typu ubytování ,“ vysvětlil Jiří Langer. Upřesnil, že ke zvýšení cen kolejného přispěl také nárůst investic SKM UP a mandatorních výdajů, zejména v oblasti mezd, a to v souvislosti se schváleným zvýšením tarifů. Nový ceník bude platný od akademického roku 2018/2019.