Univerzita se bude podílet na celorepublikové podobě Noci vědců

Z národní konference Noci vědců.
Foto: Vojtěch Duda
Úterý 16. květen 2023, 7:30 – Text: (red)

Olomouc platí léta za jedno z center popularizace vědy v České republice. Nejen festival Academia Film Olomouc, muzeum vědy Pevnost poznání nebo Noc vědců jsou toho důkazem. A právě na celostátní podobě Noci vědců se Univerzita Palackého bude od příštího roku významněji podílet. Společně se zástupci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VSČHT) se totiž naše univerzita stane novým národním koordinátorem této oblíbené popularizační akce.

Pozici národního koordinátora Noci vědců v posledních čtyřech letech zastávaly Ostravská univerzita a VŠB – Technická univerzita Ostrava, které v té souvislosti byly hlavními řešiteli Centralizovaného rozvojového projektu Noc vědců a v některých letech i projektu Researcher's Night v rámci Marie Skłodowska-Curie Actions. Právě díky nim bylo možné v posledních letech vystavět centrální web akce, aplikovat jednotný vizuální styl, posílit propagaci nebo zatraktivnit doprovodný program Noci vědců.

„S kolegy z VŠCHT přebíráme značku Noc vědců ve skvělé formě. Nepochybuji proto, že budeme mít dostatek prostoru akci nadále rozvíjet ku spokojenosti více než sedmdesáti tisíc návštěvníků, a to i s ohledem na nový kvalitní tým, který navíc doplní zástupci z dalších čtyř pražských vysokých škol,“ doplnil Ondřej Martínek, koordinátor Noci vědců na Univerzitě Palackého a vedoucí oddělení marketingu UP. V novém týmu zastane VŠCHT pozici hlavního řešitele projektové části akce, Olomouc pak bude mimo jiné garantovat web a grafiku akce nebo některé celonárodní aktivity.

O tom, že otěže organizace akce přebere právě VSČHT a UP, bylo rozhodnuto v návaznosti na Národní konference Noci vědců, kterou symbolicky hostila před dvěma týdny právě Univerzita Palackého. Na ní se v Pevnosti poznání sešlo během dvou dní na šest desítek organizátorů této oblíbené podzimní popularizační akce, a to nejen z vysokých škol, ale také ze science center, pracovišť Akademie věd ČR nebo muzeí a planetárií. „Jsme rádi, že jsme mohli pořadatele Noci vědců z celé republiky hostit právě v Olomouci, a navíc během festivalu AFO, který atmosféru univerzitního města každoročně podtrhuje. S mnohými zástupci marketingu a popularizace navíc dlouhodobě sdílíme zkušenosti i v dalších oblastech spolupráce,“ doplnil Ondřej Martínek.

Letošní ročník Noci vědců, jehož tématem je Tajemství, proběhne na českých univerzitních pracovištích, v science centrech a na dalších místech 6. října, přípravy jsou již nyní v plném proudu. „Během konference jsme probírali především harmonogram a veškeré úkoly, které s organizací Noci vědců souvisejí. Připravujeme také druhý ročník soutěže popularizátorů vědy Český VŠEVĚD nebo celorepublikový Hospodský kvíz. Za největší přidanou hodnotu pravidelných konferencí považujeme především příležitost pro osobní sdílení dobré praxe popularizace vědy,“ přiblížila pracovní setkání Jitřenka Navrátilová z týmu stávajícího národního koordinátora akce.

Noc vědců je popularizační akce, jejímž cílem je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů a že vědci jsou obyčejní lidé, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás. Vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise a brzy získala velkou oblibu i v České republice. V současnosti se do ní u nás zapojují dvě desítky univerzit a více než čtyřicet vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších organizací na více než 100 místech po celé zemi. Jen v Olomouci Noc vědců pravidelně zaujme až 6000 návštěvníků.

Více o akci na www.nocvedcu.cz.