Univerzita se zapojí do Běhu pro Paměť národa. Nabídne odpočinkovou zónu i workshop resuscitace

Grafika: BPN
Středa 17. květen 2023, 8:51 – Text: Tomáš Krejčiřík

Univerzita Palackého je partnerem benefiční akce Běh pro Paměť národa, která se v tuto sobotu 21. května uskuteční v rámci Dne pro rodinu v olomouckých Smetanových sadech. Doprovodný program oživí univerzitní odpočinková zóna, půjčovna sportovního vybavení a deskových her a workshopy laické resuscitace ve spolupráci se Spolkem mediků LF UP.

Nejen ti nejmenší se na stanovišti také budou moci dozvědět, jak postupovat po bodnutí hmyzem nebo v případě úrazu při sportu. Univerzita také darovala ceny, které třem nejlepším ve všech kategoriích běhu předá prorektorka pro komunikaci a studentské záležitosti Andrea Hanáčková.

Osmý ročník běžecké akce se koná v květnu na jedenácti místech v Česku a poběží se za všechny, kteří se nevzdali. Běžci symbolicky věnují svůj sportovní výkon tomu, kdo je inspiruje k vytrvalosti nebo jehož příběh chtějí připomenout. Nejčastěji běží za dědu, babičku, Miladu Horákovou, Václava Havla nebo obecně za politické vězně, letce RAF či hodnoty, jako jsou svoboda a demokracie.

„Běh pro Paměť národa v Olomouci podporujeme již několik let a jsme rádi, že v jubilejním roce univerzity jsme naše partnerství posunuli o další úroveň výše. Nepochybuji, že se se studenty a zaměstnanci univerzity uvidíme i na dalších akcích neziskové organizace Post Bellum,“ řekla prorektorka UP Andrea Hanáčková.

Start, cíl, registrace i zázemí pro běžce bude u sbírkových skleníků Výstaviště Flora. Registrace je na místě možná od 8:30, hlavní start pro 5 nebo 10 kilometrů a štafety 4 x 2,5 kilometru začne v 9:30. Připraven bude i dětský běh na 200 metrů od 11:30 a rodinný na 1 kilometr od 12:00.

Výtěžek ze štafety, která se poběží v Olomouci, Praze a Brně, poputuje na sbírku Pomozte Ukrajině s Pamětí národa, za kterou se nakupuje vybavení, které zachraňuje životy a zvyšuje bezpečnost obránců Ukrajiny. Více informací a možnost registrací je na behpropametnaroda.cz.