Univerzita spouští bazar pro výměnu univerzitního i soukromého majetku

Grafika: Žurnál UP
Pondělí 29. duben 2024, 8:00 – Text: Michal Zych

Jak doma, tak v práci se vždycky najdou věci, které už nejsou potřeba, ale je ještě škoda je vyhodit. Najít jim nového majitele proto pomůže nový online Bazar UP, který usnadní výměnu jak univerzitního majetku mezi pracovišti, tak soukromých věcí mezi studenty i zaměstnanci. Jeho cílem je omezit plýtvání, vyhazování a zbytečné nakupování nových věcí a nabídnout bezpečné inzertní prostředí ve vlastní aplikaci napojené na univerzitní uživatelské účty.

Přebývají vám v kanceláři šanony, ale chybí skříň – nebo naopak? Rozhodli jste se při jarním úklidu vyřadit jednu sadu hrnců a řešíte, co s nimi? Právě pro tyto případy zřídila Udržitelná univerzita ve spolupráci s Centrem výpočetní techniky UP a Oddělením komunikace UP online Bazar UP.

„Často se nám ozývají pracoviště, že např. předělávají učebnu nebo se stěhují do nových prostor a starý nábytek je v dobrém stavu a nechtějí ho vyhazovat, a ptají se, zda nevíme, komu ho nabídnout. Jedním z cílů Strategie udržitelného rozvoje UP je přechod na cirkulární ekonomiku, proto jsme se rozhodli vyvinout interní aplikaci, která nám pomůže se sdílením věci interně v rámci UP. Zároveň jsme si řekli, že by tato aplikace mohla fungovat taky pro soukromé účely, aby lidé mohli nabízet i věci ze svých domovů, které již neupotřebí,“ okomentovala vznik nové služby koordinátorka udržitelného rozvoje UP Zuzana Huňková.

Prostředí bazaru je rozděleno do dvou hlavních sekcí. První je univerzitní majetek, kam mají po přihlášení přístup všichni pracující na UP. Prohlížet si a poptávat předměty je umožněno všem, přidávat inzeráty mohou pouze osoby s oprávněním na převod majetku. Nabízet lze bezúplatně jak majetek, který není v inventární evidenci UP, tak ten, který do ní spadá.

Druhá sekce soukromá inzerce je přístupná studujícím a pracujícím na UP i veřejnosti mimo univerzitu pro bezúplatné nabízení soukromého majetku. Inzeráty mohou po přihlášení vkládat všichni s univerzitní identitou, prohlížet si nabídky a reagovat na ně může i veřejnost bez přihlášení. Všechny věci bude v pilotním režimu možné nabízet pouze zdarma, v rámci soukromé inzerce se následně prodejce se zájemcem domluví, zda daná věc bude např. za odvoz.

Aplikace je podobná obdobným internetovým portálům, její používání je proto intuitivní, zároveň jsou v plánu další postupná vylepšení. „Věříme, že bazar fungující v rámci komunity UP bude pro uživatele důvěryhodnější a že budou věci nabízet i nakupovat raději než na veřejných internetových portálech. Novinka se zároveň doplňuje s Freeshopem, univerzitním re-use centrem, které od roku 2017 provozuje studentská organizace Udržitelný Palacký,“ doplňuje Huňková. V září a v květnu (i v rámci letošního Majálesu) navíc Udržitelná univerzita organizuje fyzický bazar, aby umožnila stěhujícím se studentům výměnu věcí, a tím omezila zbytečné vyhazování či nakupování.

„Přeměna naší ekonomiky na oběhově orientovaný systém představuje celospolečenskou výzvu, která může být řešena interdisciplinárně a celistvě. Využívat produkty co nejdéle dává smysl pro všechny zúčastněné i pro životní prostředí. Díky prodlouženému používání vzniká méně odpadu. Pokud tím pádem není třeba vyrábět tolik nových produktů, šetří se tím také cenné zdroje. Proč vyhazovat použitý, ale dobře udržovaný nábytek, oděv, hračky, kočárky a různé doplňky, když jsou tu lidé, kteří tyto věci mohou dále potřebovat a využít,“ dodává prorektor pro strategii a vnější vztahy Michal Malacka.

Bazar UP je dostupný na adrese bazar.upol.cz a má také svou dlaždici v Portálu UP v sekci Všechny aplikace, kterou si můžete přesunout na vámi vybrané místo.
Další informace o udržitelnosti na UP najdete na webu Udržitelné univerzity