V Lipníku se bude debatovat o Chartě 77

V Lipníku zahraje i kapela The Plastic People of the Universe.
Foto: Archiv Jiřího Pichla
Neděle 8. leden 2017, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Emeritní rektor Josef Jařab a politolog Pavel Šaradín, to jsou hned dvě osobnosti z Univerzity Palackého, které se budou v sobotu 14. ledna zamýšlet nad historií a významem Charty 77.

Program, jehož součástí bude vedle kulatého stolu také výstava a koncert, připravilo při příležitosti 40. výročí od založení Charty 77 Středisko volného času Lipník nad Bečvou. Akce se koná pod záštitou děkana Filozofické fakulty UP.

„S nadsázkou se říká, že chartisté byli partou Pražáků a jednoho Lipeňáka. Tak proč neoslavit 40. výročí od založení Charty 77 tentokrát právě v Lipníku,“ vysvětluje volbu místa Marie Šuláková ze Střediska volného času. Oním zmíněným „Lipeňákem“ myslí signatáře Charty 77 a prvního polistopadového ministra vnitra Tomáše Hradílka. Právě on, stejně jako amerikanista Josef Jařab, se zúčastní kulatého stolu na téma „Charta a její význam pro současnou generaci“. Beseda se uskuteční od 16 hodin v prostorách galerie Konírna a moderovat ji bude Pavel Šaradín, politolog z FF UP. „Založení a samotná existence Charty 77 jsou úctyhodnými počiny, které navazují na humanistické tradice české či československé společnosti. Charta vnesla inspirativně nejen téma lidských práv, ale i otevřenosti, dialogu a konsensu. To všechno jsou věci, na něž musíme navazovat. Jednou z cest je hovořit o nich a číst takové texty jako Moc bezmocných,“ připomíná olomoucký politolog.

„Ke kulatému stolu usedne i Vratislav Brabenec, jeden z členů kapely The Plastic People of the Universe. Právě koncertem této legendární skupiny s Vratislavem Brabencem, Josefem Janíčkem, Jaroslavem Kvasničkou, Johnny Judlem jr. a Davidem Babkou náš program vyvrcholí,“ doplnila Marie Šuláková. Koncert bude od 19 hodin v Kulturním domě Echo. Ještě před hudebním vystoupením se budou moci příchozí už v 17 hodin zastavit ve foyer na představení Romana Prokeše. Ten pomocí cyklostylu ukáže, jak se tiskl samizdat. K vidění bude i výstava samizdatů.