Zahraniční oddělení UP přivítalo v rámci Orientačního týdne 150 nových zahraničních studentů

Noví zahraniční studenti na UP.
Foto: ZO UP
Čtvrtek 15. únor 2018, 14:00

Orientačního týdne, který se uskutečnil od 5. do 9. února 2018, tedy v týdnu před začátkem letního semestru 2017/2018, se zúčastnila většina z téměř 180 nových zahraničních studentů, kteří budou na UP v tomto semestru studovat. Tento týden šitý na míru pro výměnné studenty, kteří na UP přijíždějí v rámci krátkodobých studijních programů jako Erasmus+ nebo na základě smluv o spolupráci, organizuje Zahraniční oddělení UP spolu s Erasmus Student Network UP (ESN UP) již řadu let.

„Zahraniční studenti se tak mohou ještě před začátkem semestru seznámit s prostředím univerzity, poznat město, dozvědět se spoustu praktických informací, ale také se navzájem poznat,“ uvedla Mgr. Zuzana Hamdanieh, která má na UP na starosti přijíždějící studenty v rámci programu Erasmus+. „Orientační týden probíhá pravidelně každý semestr a s každým rokem se snažíme program vylepšovat i s ohledem na to, že počet přijíždějících studentů každoročně roste. Zařazujeme také kulturní aktivity nebo setkání s představiteli jednotlivých součástí UP. V přátelské a povzbuzující atmosféře se neslo i více než hodinové neformální setkání studentů s rektorem UP v podvečer prvního dne,“ dodala Zuzana Hamdanieh.

Pro studenty přijíždějící v rámci celouniverzitních smluv o spolupráci tzv. přímé spolupráce a především programu Erasmus+, jenž aktuálně zahrnuje nejen evropské, ale i mimoevropské partnery, byl připraven celotýdenní program. Nabídl informace o UP, prohlídky univerzitních zařízení a města, praktické informace, přednášky, prezentace, ukázka výuky češtiny pro cizince a každodenní společenské akce pořádané českými studenty z ESN UP.

V nadcházejícím letním semestru se na UP budeme setkávat nejen s dalšími studenty z Evropy, ale také ze zemí vzdálenějších, např. Kanady, Mexika, Japonska, Jihokorejské republiky, Íránu, Ruska, Turecka, Izraele, Srbska, Maroka nebo Zambie. Noví kolegové se tak připojili ke zhruba 80 studentům, kteří zde zůstávají z početné skupiny takřka 300 studentů z uplynulého semestru. V rámci studijní nabídky se o národnostně bohatou skupinu studentů více či méně podělí všechny fakulty UP.

Orientační týden pomáhá novým studentům s adaptací na nové prostředí, vzájemně studenty seznamuje, organizačně připravuje na začátek výuky a představuje jim především studijní, kulturní a sportovní možnosti, které mohou během studijního pobytu využít. V průběhu semestru zahraničním studentům i nadále pomáhají příslušná univerzitní pracoviště a čeští studenti z ESN UP.

Štěpánka Bublíková