Zástupci univerzitních aliancí si vyměňovali zkušenosti

Foto: Dům zahraniční spolupráce
Pátek 30. červen 2023, 11:00 – Text: Marie Jadrníčková

Pětičlenný tým aliance Aurora z Univerzity Palackého vedený prorektorem pro strategii a vnější vztahy Michalem Malackou se zúčastnil setkání českých univerzit zapojených do iniciativy Evropské univerzity. Akce pořádaná Domem zahraniční spolupráce (DZS) a styčnou kanceláří CZELO se konala v polovině června v prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT).

Hlavním bodem programu byla diskuze u kulatého stolu s názvem Umožnění transformačního potenciálu aliancí, které se zúčastnili zástupci univerzit, DZS, ministerstva školství a Národního akreditačního úřadu. Diskutovaly se otázky výhledu finanční podpory ze strany MŠMT, legislativní překážky v uznávání studijních programů a mobilit v národním měřítku a témata spojená s dlouhodobou udržitelností aliancí nad rámec projektového období.

„Jednalo se o důležité setkání s ohledem na význam projektu European Universities a univerzitních aliancí. Zásadní je dohoda zástupců českých univerzit v prezentovaných aliancích, na základě které bude docházet k pravidelným setkáním a výměně informací o nejlepší praxi a nutném společném postupu na národní a EU úrovni. Zároveň bylo důležité debatovat strukturu evaluace v procesu MICHE (Monitoring Internationalization of Czech Higher Education – pozn. red.) a její výstupy,“ uvedl Michal Malacka.

Během dvoudenního intenzivního setkání si prostřednictvím moderovaných workshopů a prezentací na řadu témat své zkušenosti vyměnily týmy ze čtyř univerzitních aliancí – Aurory zastoupené Univerzitou Palackého, EDUC, jejíž součástí je Masarykova univerzita, 4EU reprezentované Univerzitou Karlovou a aliancí Euroteq, v níž je členem hostitel setkání ČVUT. Mluvilo se mimo jiné o interní vizibilitě aliancí, synergiích ve vědě a vzdělávání a právním statutu aliancí. Více o akci najdete na webu Domu zahraniční spolupráce zde.