Zpěváci z Atenea poznávali krásy Alsaska

Zdroj: Smíšený komorní sbor Ateneo UP
Pátek 31. březen 2017, 13:00

Zpěváci univerzitního Smíšeného komorního sboru Ateneo Univerzity Palackého v Olomouci strávili tři dny ve francouzském Alsasku. V rámci turné od 10. do 13. března 2017 odzpívali tři koncerty a vystoupili na nedělní bohoslužbě. Ve zbylém čase nahlédli do prostředí alsaských vesnic i historického centra Štrasburku.

První zastávkou byl Breitenbach, kde sboristy přivítal starosta obce Jean-Pierre Piela, na jehož pozvání do Francie přijeli, a paní Marie Anne Pheifer, která se na organizaci celé akce významně podílela. Během dne je čekal výlet na místní farmu a procházky po malebném okolí Breitenbachu. Ochutnali také řadu lokálních specialit jako nejrůznější sýry, třešňovou pálenku zvanou Kirsch nebo místní pivo. Večer přišel na řadu první z koncertů ve zdejším kostele. Sbormistr Pavel Režný zvolil pro tuto příležitost bohatý repertoár od duchovní hudby přes lidové písně až po sborovou úpravu současných populárních hitů. U francouzských posluchačů sklidili úspěch v podobě bouřlivého potlesku. „Je naprosto zřejmé, že tito mladí lidé všechny okouzlili svou milostí, zdvořilostí a především svými hudebními schopnostmi. Co se týče sbormistra, velice jsem ocenila jeho schopnost vnímavě a výkonně dirigovat sbor,“ říká Marie Pheifer.

Po dobu výjezdu zpěváky ubytovaly rodiny z údolí Villé, takže olomoučtí studenti mohli na chvíli nahlédnout do běžného života Francouzů. Sobotu strávili prohlídkou historického centra Štrasburku, kterým je provedl Gabriel Geiger, sám aktivní sborový zpěvák, místní znalec a hudební organizátor. „V kostele Sv. Tomáše se mě dáma u vstupu zeptala, jestli mohou něco zazpívat, a to ve stejné chvíli, kdy mě sbormistr požádal o to samé. Ave verum corpus od Mozarta v jejich podání bylo výborné,“ zhodnotil průvodce. Hlavní večerní koncert zazněl ve městě Gerstheim, v místním kostele s průvodním slovem ve francouzštině Jana Müllera. Vystoupení končilo stejně jako to předchozí – bouřlivým potleskem posluchačů ve stoje.

Netradičním zážitkem byla i účast a vystoupení na nedělní bohoslužbě v kapli na Hoře svaté Odilie (Le Mont Sainte Odile), zdejším známém poutním místě. Sbor využil nabídku francouzských organizátorů a nechal zde jejich prostřednictvím svou vizitku – CD – jako pozdrav pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi, jehož návštěva zde byla ohlášena o tři dny později. Svou cestu po Alsasku zakončil SKS Ateneo UP Olomouc koncertem v kostele Petra a Pavla v Hochfeldenu, a ani tady diváci nešetřili nadšeným potleskem.  Pak už je čekalo jen závěrečné rozloučení a cesta domů. „V naší obci už dlouhou dobu počítáme s lidmi z Česka, navázali jsme vztah s touto zemí a doufáme v další příjezd tohoto výjimečného sboru,“ dodává Jean-Pierre Piela.

Univerzitní sbor zkrátka opět nezklamal a na špičkové úrovni přispěl k šíření dobrého jména Univerzity Palackého v zahraničí.

Barbora Burešová