Absolvent filozofické fakulty získal Cenu Premio Giovanni Nencioni

Absolvent doktorského studijního programu Románské jazyky na FF UP Benedetto Giuseppe Russo získal cenu na prestižní Accademii della Crusca.
Foto: archiv B. G. Russa
Pátek 2. září 2022, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Benedetto Giuseppe Russo, absolvent doktorského studijního programu Románské jazyky na FF UP, přinesl své domovské katedře romanistiky mezinárodní úspěch. Za svou disertaci získal na italské Accademii della Crusca prestižní cenu Premio Giovanni Nencioni.

Benedetto Giuseppe Russo obhájil práci s názvem Autrici per la scuola: Modelli d’italiano, aspetti pragmatici e livelli di leggibilità in libri di lettura per la scuola elementare (1882-1913) a podle profesorky Lenky Zajícové, předsedkyně příslušné oborové rady na Filozofické fakultě Univerzity Palackého, se jedná o skvělý úspěch nejen Benedetta G. Russa, ale i jeho školitele Francesca Bianca a spoluškolitelky Elisy De Roberto z Univerzity Roma Tre. Tam Benedetto G. Russo část studia absolvoval. Zároveň je cena i skvělou vizitkou olomoucké italianistiky a doktorského studia na katedře romanistiky FF UP.

„Russo byl naším patrně nejpracovitějším studentem a toto ocenění je navýsost zasloužené. Už jeho obhajoba práce i doktorská zkouška před mezinárodní komisí byly naprosto excelentní. Upřímně mu k této ceně blahopřeji. Přeji mu hodně úspěchů v jeho budoucí jistě skvělé akademické kariéře,“ reagovala na zprávu Lenka Zajícová z katedry romanistiky FF UP.

Slavnostní předání ceny, pojmenované na počest Giovanniho Nencioniho (1911 – 2008), jednoho z nejvýznamnějších historiků a lexikologů italského jazyka, který byl prezidentem této akademie v letech 1972 – 2000, se uskuteční 12. září. Cena je spojena s finanční odměnou dva tisíce eur a možností realizovat měsíční studijní pobyt v této instituci.

Accademia della Crusca (Florencie) je nejprestižnější a nejstarobylejší institucí zabývající se šířením a výzkumem italského jazyka. Cenu Premio Giovanni Nencioni uděluje těm doktorským pracím z oboru italské lingvistiky, které byly obhájeny na zahraničních univerzitách.