Absolventi práv se skládají na pamětní desku prvního děkana Miroslava Liberdy

Miroslav Liberda vedl právnickou fakultu od roku 1991 do rok 1998.
Foto: Archiv PF UP
Čtvrtek 17. červen 2021, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Sto třicet jedna tisíc korun. Tolik se již podařilo získat na vytvoření pamětní desky Miroslava Liberdy, prvního děkana obnovené právnické fakulty, která má letos ozdobit její interiér. K dotažení nápadu absolventů však ještě necelých sto tisíc korun chybí. Na umělecké dílo, které bude poctou prvnímu děkanovi, přispívají absolventi, partneři a příznivci fakulty.

Fakulta myšlenku na vytvoření pamětní desky od začátku podpořila. „Když nás iniciátoři z řad našich absolventů požádali o podporu, záštitu a spolupráci na této aktivitě, se svou kladnou odpovědí jsme neváhali. Je nám ctí, že jsme měli právě takového děkana obnovitele. Navíc letos slavíme třicet let od obnovení fakulty,“ připomněl Václav Stehlík děkan PF UP.

Za nápadem stojí absolventi Kamila Bubelová, vedoucí katedry teorie práva a právních dějin PF UP, a Pavel Sladký, zástupce velvyslance České republiky na Slovensku. „Jak důstojně vzdát hold prvnímu děkanovi, jsme přemýšleli delší dobu. Konečný nápad se zrodil asi před rokem. Docent Liberda byl vynikající odborník občanského práva a osobnost, které absolventi fakulty i její současní studenti vděčí za to, že mohli a mohou studovat práva v Olomouci,“ zdůvodnil Pavel Sladký a okomentoval zvolený způsob financování. „Podle nás nemůže být pro pana děkana větší pocty, než je vytvoření uměleckého díla na jeho památku z myšlenky a příspěvků současných a budoucích absolventů.“

Vytvoření pamětní desky je finančně velmi náročné. Za první dva měsíce, kdy byli nejprve adresně oslovováni absolventi, kteří studovali za děkana Miroslava Liberdy, se podařilo získat přes sto třicet jedna tisíc korun. „Všem dárcům za poskytnutou finanční podporu děkujeme. Velice si jí vážíme. Část peněz nám ale stále chybí. Budeme vděční za každého dalšího podporovatele, ať již přispěje jakoukoli částkou,“ doplnila Renáta Šínová, proděkanka pro komunikaci, vnější vztahy a konferenční činnost PF UP.

Pro ty, kteří by se rádi na této aktivitě podíleli, připravila fakulta jednoduchý formulář. Přispívat mohou jak fyzické, tak právnické osoby. Pro zájemce je připraveno i potvrzení o darování či darovací smlouva. Kdo bude mít zájem, bude také uveden na seznamu dárců.

Na pamětní desce, které bude dominovat portrét Miroslava Liberdy, již několik měsíců pracuje česká sochařka Paulina Skavová. Vedení fakulty ji plánuje umístit do budovy A, na pohledovou stěnu před vstupem do rotundy, do simulované soudní síně. Slavnostní odhalení je předběžně plánované na září, kdy chce fakulta oslavit se svými studenty, zaměstnanci, absolventy, partnery a příznivci 30. výročí obnovení fakulty.

doc. JUDr. Miroslav Liberda

Narodil se 2. dubna 1926 ve slovenských Čečejovcích, rodiče byli Češi.

V letech 1965–1970 působil jako právník na generálním ředitelství VHJ Sigma Olomouc. Vzhledem ke svým zásadovým postojům byl na počátku sedmdesátých let nucen toto místo opustit a od roku 1971 až do roku 1988 pracoval jako právník u České státní pojišťovny v Uničově.

V roce 1990 zahájil soukromou advokátní praxi.

V roce 1991 stanul v čele přípravného realizačního týmu pro obnovení právnické fakulty na Univerzitě Palackého v Olomouci. Dne 7. září 1992 byl zvolen do funkce jejího prvního děkana. V květnu 1995 byl zvolen do této funkce i na druhé funkční období.

Jako uznávaný odborník v oblasti občanského práva se stal členem komise Ministerstva spravedlnosti ČR pro rekodifikaci občanského zákoníku, na jejíž práci se aktivně podílel. Dále byl členem grémia Jednoty českých právníků, zakládajícím členem nadace Bezpečná Olomouc, nadace Bílý kruh bezpečí, členem správní rady Nadace Československé národní rady americké a prezidentem nadace Iuridicum Olomucense. Vědecky a pedagogicky působil i v zahraničí, zvláště na právnických fakultách v Grazu, Curychu, Drážďanech, Petrohradě, Kyjevě, New Yorku a ve Washingtonu.

V březnu 1996 udělil rektor UP docentu Liberdovi při příležitosti jeho 70. narozenin Zlatou medaili Univerzity Palackého.

Zemřel 7. ledna 1998 ve funkci děkana PF UP po krátké a těžké nemoci.