Academia film Olomouc 2018 rozdal ceny a překonal divácký rekord

Fotogalerie: Jan Hromádko
pondělí 30. duben 2018, 8:46 – Text: (red)

Sedm cen a tři čestná uznání si odvezli domácí a zahraniční tvůrci z letošního Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Jeho 53. ročník, který uzavřela včerejší přehlídka vítězných snímků, se rozloučil s rekordním počtem sedmi tisíc návštěvníků a pěti set českých a zahraničních hostů. 

AFO 2018 dosáhlo podle pořadatelů jednoho ze svých vrcholů nejen díky přeplněným filmovým sálům a množstvím příznivců a zajímavých hostů, kteří se v uplynulém týdnu sjeli do Olomouce. „Festival letos dokonale naplnil svou filozofii aktivně burcující platformy s názorem a vůbec poprvé ve své historii se stal živoucím manifestem ochrany Země a života v oceánech,“ zdůraznil mluvčí festivalu Ondřej Čížek. 

Na Cenu RCPTM - Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů UP - za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký dokumentární film dosáhl britský dokument Ozonová díra: Jak jsme bránili apokalypse o snaze vědců chránit Zemi před škodlivým UV zářením. „Inspirativní dynamický film, který vybízí k boji nejen proti globálnímu oteplování, bodoval podle poroty zejména díky brilantnímu umění vyprávět složité téma v širokém, historickém, vědeckém i politickém kontextu,“ popsal Ondřej Čížek. 

Cenu innogy za nejlepší český a slovenský populárně-vědecký dokumentární film získal experimentální snímek s názvem llllllIIIIl - v překladu z počítačového jazyka 2017 - mladého českého režiséra Petra Salaby. Dokumentární poetické sci-fi o umělé inteligenci jeden z porotců rozmanité Česko-slovenské soutěže – filmař Steve Lichtag - označil za „progresivní mladistvý film, který velmi odvážně přesahuje hranice žánru".

Právě podmořský dokumentarista Steve Lichtag, tvůrce dokumentů o Velkém bílém žralokovi a životě v oceánech, na festivalu převzal Cenu za osobní přínos popularizaci vědy. Stejné ocenění obdržela nevládní organizace Ocean Ark Alliance, světově zásadní platforma pro ochranu a hlubší pochopení oceánů, mořských korálů a života v nich. Přední zástupci této organizace, dokumentaristé Peter Simon a Peter West, během festivalu vzdali hold zesnulému filmaři Robu Stewartovi, mladému tvůrci slavného dokumentu Sharkwater, který otřásl světem ilegálních lovů žraloků a prodejů ploutví na asijském trhu. „Naplněné Kino Metropol těsně před projekcí snímku drželo minutu ticha a vzpomínalo na jednoho z nejaktivnějších ochránců žraloků vůbec. Šlo bezpochyby o jeden z nejsilnějších momentů festivalu,“ doplnil Ondřej Čížek. 

Diváky nejvíce zasáhla emotivní filmová biografie Jane o legendární, mimořádně statečné bioložce, odbornici na chování šimpanzů Jane Goodall z produkce National Geographic. Snímek obdržel Cenu diváků i zvláštní uznání poroty Mezinárodní poroty festivalu. 

„Některé snímky a vystoupení hostů návštěvníky vnitřně hluboce zasáhly a hnuly s nimi k aktivitě, zájmu a zapojení. Potenciál je obrovský a další cíle festivalu se rýsují," uzavřel Ondřej Čížek.  

Přehled ocenění #AFO53 

Cena RCPTM za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký dokumentární film:

Ozonová díra - jak jsme zabránili apokalypse 

Cena innogy za nejlepší český a slovenský populárně-vědecký dokumentární film:

llllllIIIIl  

Cena za nejlepší krátký populárně-vědecký film:

Po nás pustina 

Cena diváků AFO53:

Jane

Cena studentské poroty Univerzity Palackého:

Earth: Den na zázračné planetě

Cena za osobní přínos popularizaci vědy:

Steve Lichtag

Cena za přínos popularizaci vědy - instituce:

Ocean Ark Alliance 

Zvláštní uznání studentské poroty Univerzity Palackého:

Pozemská světla Davida Attenborougha 

Zvláštní uznání poroty Mezinárodní soutěže:

Jane 

Zvláštní uznání poroty Soutěže krátkých filmů:

HYBRIDS LEO80