Adéla Rosípalová: Nejdůležitější jsou pro mě čtenáři

Foto: Milada Křížková Hronová
Pátek 7. červenec 2023, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Za svůj debutový román Zlomky nekonečna získala v HumbookAwards druhé místo v kategorii Česká kniha roku 2022. Ocenění vnímá jako skvělou zpětnou vazbu, která ji utvrzuje v tom, že se její kniha čte. Právě z toho má Adéla Rosípalová, studentka české a anglické filologie Filozofické fakulty UP, snad největší radost. Názor čtenáře je pro ni totiž nejvíc.

Na otázky, jak se dostala ke psaní, odpovídá Adéla Rosípalová všem podobně. „Tvořím prakticky bez ustání už od té doby, kdy jsem udržela tužku v ruce.“ Tímto sdělením chce mladá autorka jednoduše zdůraznit, že češtinu miluje odmalička.

Už na druhém stupni základní školy, kdy se hodiny dělily na mluvnici, literaturu a sloh, ji slohové práce bavily asi nejvíc. Láska ke knihám ji později přivedla i do knižní blogosféry. Nejradši má young adult literaturu a knihu, za kterou nyní sklidila ocenění, začala psát už při studiích na gymnáziu.

„Tak dlouho jsem četla literaturu pro dospívající, až jsem se rozhodla, že se ji pokusím i psát,“ říká Adéla Rosípalová, přičemž kdy a kde vznikl nápad konkrétního tématu knihy, si nevzpomíná. Její román o dvou středoškolských studentech, z nichž jeden onemocní a do měsíce zemře, přináší spoustu životních i vztahových myšlenek, otazníků i emocí. Věnuje se v něm společenským problémům z pohledu dospívajících i vážným tématům, které souvisejí s nevyhnutelností smrti a možnostem s ní nějak bojovat. Celý příběh vypráví v ich formě, pohledem hlavního hrdiny, a přestože se čtenář už na začátku příběhu dozví, jak vše dopadne, šikovně je v románu skryto, kdy k tomu dojde.

„Z ceny mám velkou radost. To, že lidé moji knihu čtou a že byli ochotni pro ni i hlasovat, a právě tímto hlasováním mě dostali na druhé místo, je pro mě největší ocenění. Nepsala jsem ji proto, aby se o mně za padesát let učilo. Myslím si, že o to nešlo ani těm, o nichž se dnes učíme. Pro mě je důležité, že lidé knihu čtou a že mi i napíšou, že se jim líbila. Pokud se bude líbit i odborným kritikům, je to pro mě už jen příjemný bonus,“ dodává studentka Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Pokud zrovna nečte nebo nepíše, dívá se na animované filmy, cestuje nebo hraje na klavír. Z rodné Mohelnice dojížděla do Olomouce už na gymnázium. O jiné vysoké škole než Univerzitě Palackého ani neuvažovala. Ve své diplomové práci se chce věnovat slovanské mytologii v české YA fantasy. A přestože už má rozepsaný další román, nemyslí si, že by se psaním jednou živila.

„Jsem realista. V České republice se psaním uživí snad jen Halina Pawlovská a Michal Viewegh. Já se spíš budu věnovat tomu, co studuji. Možná budu učit nebo překládat,“ komentuje své plány talentovaná autorka, studentka bohemistiky a anglistiky FF UP.

HumbookAwards jsou roční ceny Humbooku věnované young adult knihám, autorům a dalším tvůrcům. V sedmi vybraných kategoriích se volí nej uplynulého roku. Jedná se o čtenářské ceny, jejichž nominace i hlasování je v režii čtenářské a blogerské komunity. Pořadatelem je Albatros Media, a. s.