AFO 2019: Richard Dawkins, egyptologové, mýty a propaganda

Ilustrační foto: AFO
čtvrtek 18. duben 2019, 12:00 – Text: (red)

Mezinárodní festival populárně-vědeckého filmu Academia Film Olomouc příští týden představí to nejlepší ze současné filmové produkce v oblasti popularizace vědy. Kromě filmů jsou v programu i přednášky významných českých i zahraničních hostů. Diváci se mohou těšit například na vystoupení Richarda Dawkinse, který svou přednášku nazval S Darwinem proti božím bludům.

Slavnostní zahájení festivalu se uskuteční v úterý večer v kině Metropol. První dny festivalu budou ve znamení spojení hlavního festivalového tématu, jímž je mýtus, s oslavami 100 let české egyptologie. Publikum si může vyslechnout přednášky Zahiho Hawasse, Mostafi Waziriho, Miroslava Vernera, Miroslava Bartoše a dalších významných světových i českých archeologů. K vidění bude i výstava fotografií z egyptských nalezišť fotografa Sandra Vanniniho.

Letos si připomínáme padesát let od prvního přistání na Měsíci. Věnována mu bude celá programová sekce, která kromě filmů jako První muž či Pro celé lidstvo nabídne i přednášku Vladimíra Remka o jeho cestě do vesmíru. Další z tematických sekcí letošního ročníku je zaměřena na propagandu. Výzkumník mýtů Pavel Gončarov a mezinárodní online uskupení Clusterduck se podělí o svůj pohled na fenomén memů. O propagandě a nejen o ní bude řeč i v živé talk show Daniely Drtinové z DVTV.

AFO uvede v soutěži více než osmdesát filmů, což je nejvíc v jeho dosavadní historii. Návštěvníci se mohou setkat s většinou autorů soutěžních dokumentů. Producent Greg Bousted uvede své dva filmy Hranice poznání a Lidská podstata. Niklas Kullström pak přijede se snímkem Východní vzpomínky a Timothy Wheeler s dokumentem Ve stopách Einsteina. Těšit se diváci mohou i na to nejlepší z české a slovenské tvorby. Petr Horký uvede svůj projekt pro ČT Dobrodružství archeologie a Martin Müller zase dokument o profesoru Josefu Jařabovi (psali jsme ZDE).

Za pozornost bude stát i programová nabídka zaměřená na severskou mytologii. Tvůrce hudby k seriálu Vikingové Einar Selvik připravuje přednášku i koncertní vystoupení. Americký odborník na ságy a severské mýty Joshua Rood promluví na téma Vzkříšení severského náboženství. Radim Zapletal a uskupení Drakkaria přiblíží výrobu vikingských lodí a zbraní pro Hollywood.

Mezi další festivalové sekce patří Původ umění, ta návštěvníky přenese k počátkům kreativní tvorby našich předků. Stefan Hagel, expert na západní hudbu, přiblíží její zrod v přednášce Hudba z počátků „hudby“. Sekce Bojovnice zase odhalí poměrně neznámé informace o udatných ženách napříč historií i světem. Od samurajek, vikingských válečnic přes bojovnice indiánského kmene Apačů, Spitfire sisters až k ženám v české armádě.

Kromě soutěže a hlavních programových sekcí diváky čekají i speciální uvedení, poklady z archivu, AFO Junior i doprovodný a hudební program. Spolupráci letos navázalo AFO i s festivalem Ekologické dny Olomouc.

Kompletní program AFO je k dispozici ZDE. Akreditace je pro diváky zdarma na celý festival, stejně jako program AFO Junior. Symbolickou částkou 54 korun je zpoplatněna přednáška Richarda Dawkinse, jejíž výtěžek půjde na Richard Dawkins Foundation for Reason and Science. Živý přenos DVTV je organizován DVTV, které si určuje vstupné. Hudební program na celý týden v podobě Music pass je za 390 korun.

Zpět