AFO zve do kina na příběh českého matematika, který odhalil novou tvář Slunce

Ilustrační foto: heliosmovie.eu
Pondělí 15. listopad 2021, 13:20 – Text: Martina Vysloužilová

Festival populárně vědeckých filmů Academia Film Olomouc zve fanoušky vědy 17. listopadu ve 20 hodin do kina Metropol na předpremiéru dokumentu Helios. Ten pojednává o profesoru Miloslavu Druckmüllerovi z Vysokého učení technického v Brně, který vytvořil unikátní metodu fotografování vnější atmosféry Slunce, tzv. koróny. Návštěvníci kina se mohou těšit na strhující podívanou a také následnou diskuzi s tvůrci filmu. Promítání je zdarma.

Matematik, amatérský astronom a vášnivý fotograf Miroslav Druckmüller vezme diváky na mezinárodní expedici do Oregonu za úplným zatměním Slunce v létě 2017. Astronomický úkaz prožijí nejen s vědci, ale také se statisíci obyčejných lidí, kteří si jej užívají po svém na různých místech USA. Během expedice poznají jeho osobní příběh a také specifický pohled na vědu.

„Na velkém plátně a ve vysokém rozlišení diváci uvidí jev zatmění Slunce - událost, která fascinuje lidstvo od jeho počátků. Unikátní fotografie jsou ve filmu Helios oživeny animací a na filmové plátno nám tak přináší jedinečné záběry, které se nedají zachytit pouhým okem,“ pozval do kina vedoucí programu AFO Ondřej Kazík. Doplnil, že pro profesora Druckmüllera je fotografování slunečního zatmění celoživotním koníčkem, které mu přineslo světovou pověst. Jeho snímky se objevily v řadě novin a časopisů po celém světě, včetně titulní stránky prestižního vědeckého časopisu Nature.

Portrét vědce, který výrazně přispěl astronomickému poznání a našemu chápání slunečního zatmění, režíroval Ondřej Sovík, který je také autorem scénáře a zúčastní se olomoucké předpremiéry v kině Metropol.

Promítání dokumentu Helios je součástí série podzimních projekcí nazvané AFOKINO. Tým festivalu připravil také její vánoční podobu, jejíž součástí bude 13. prosince od 15 hodin promítání filmu pro děti Putování se sobíkem a ve stejný den od 20 hodin Můj soused Totoro.

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů AFO pořádá Univerzita Palackého v Olomouci od roku 1966. V průběhu let se komorní uzavřená akce proměnila v jednu z největších vzdělávacích událostí v Evropě. V pořadí už 57. ročník se uskuteční ve dnech 26. dubna až 1. května 2022 a přinese opět výběr nejlepší současné dokumentární tvorby o vědě. Více na www.afo.cz.

Zpět