AFO zve na Golema, mladé vědce i Dawkinse

Foto: AFO
Pátek 26. duben 2019, 10:03 – Text: Ivana Pustějovská

Zcela poprvé mohlo včera filmové publikum vidět v kině Metropol dokument Homo academicus o emeritním rektorovi UP Josefu Jařabovi. Projekce snímku, který natočil režisér a vedoucí Audiovizuální produkce UP Martin Müller, byla součástí programu Mezinárodního festivalu populárně-vědeckého filmu Academia Film Olomouc. Přehlídka potrvá do neděle.

Filmy, besedy, přednášky – i druhá polovina festivalu má nabitý program, který nabídne také zajímavá spojení například filmu s filharmoniky. Stačí zajít v sobotu do Reduty, kde AFO a Moravská filharmonie Olomouc společně uvedou program Nová hudba pro Golema.

„Jedná se o ojedinělý projekt, který spojí příznivce kinematografie a orchestrální hudby. Film Jak Golem na svět přišel z roku 1920 doprovodí náš orchestr. Podobné projekty už jsme realizovali i v minulosti, ale tentokrát jsme poprvé zavítali do žánru na pomezí fantasy a hororu. Hudbu napsal speciálně k tomuto účelu americký skladatel Robert Israel. V této podobě se tedy jedná o světovou premiéru,“ řekl ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman.

Film režiséra Paula Wegenera byl natočen podle legendy z 16. století. Vypráví příběh rabbiho Löwa, který vytvořil Golema, aby ochránil svůj lid před císařským pronásledováním, a popisuje, jak Golem nakonec téměř zničil židovskou komunitu ve staré Praze. Snímek je považován za jedno z největších klasických děl německé expresionistické kinematografie 20. let.

Páteční AFO tipy

Loňský „osmičkový“ rok nepřinesl jen výročí událostí českých dějin, ale uplynulo také 100 let od ukončení prvního velkého válečného konfliktu 20. století. Režisér Peter Jackson proto se svým týmem připravil ojedinělý projekt – využil nejmodernější technologie, aby obnovil více než století staré filmové záběry. Po měsících strávených v archivech BBC a Imperial War Museum vznikl film Nikdy nezestárnou, který s využitím kolorizace, moderních produkčních technik a zvukových efektů vypráví příběh všední válečné reality ve frontové linii. Projekce je v kině Metropol od 12.15 hodin.

Je možné mluvit o vědě stručně a rychle? Pokud si myslíte, že ne, nenechejte si ujít program Nadačního fondu UP. Studenti podpoření fondem dostanou na AFO příležitost představit návštěvníkům své projekty, a to v divácky atraktivním formátu PechaKucha. V šesti minutách a 40 sekundách odprezentují jednotlivé práce s ohledem na jejich přínos pro obor, alma mater a celou společnost. Začátek je v 16 hodin v Divadelním sále v Konviktu.

Sobotní AFO tipy

Do Olomouce dorazí i oblíbený pořad Českého rozhlasu Laboratoř. Martina Mašková zve na diskuzi vědců a umělců tentokrát o mozku. Těšit se můžete na imunologa Jana Černého, neurofyziologa Františka Vyskočila a herce Andreu Černou a Petra Vacka. Koná se v Divadelním sále v Konviktu od 10.30 hodin.

Kromě výstavy fotografií egyptských objevů od Sandra Vanniniho můžete zhlédnout i jeho režisérský počin nazvaný 5000 let plavby po Nilu, který mapuje vývoj lodí ve starověkém Egyptu. Projekce je od 11 hodin ve Filmovém sále v Konviktu.

Po poledni bude čas na vystoupení Richarda Dawkinse, který svou přednášku nazval S Darwinem proti božím bludům. Program začíná od 13 hodin v Metropolu.

Nedělní AFO tipy

I když AFO bude slavnostně ukončeno v sobotu večer, program zdaleka nekončí. K vidění bude například dokument Den na planetě Zemi. Tento vizuálně podmanivý snímek z úspěšného cyklu The Nature of Things kanadské televize CBC sleduje změny, ke kterým na Zemi denně dochází. Promítá se v Kapli Božího Těla od 13.30 hodin.

Pro celé lidstvo, tak se jmenuje legendární dokument sestavený takřka výhradně z archivních záběrů NASA. Poetickým způsobem zachycuje deset misí Apollo z perspektivy astronautů. Režisér Al Reinert pečlivě prošel téměř šest milionů stop filmového materiálu, aby sestavil tuto mozaiku přibližující krásy vesmíru. Snímek přistupuje k tématu objevování vesmíru inovativním způsobem, místo technických specifik zdůrazňuje lidskou stránku letů na Měsíc. Projekce filmu, který u nás nikdy nebyl uveden do distribuce, je od 19 hodin v Metropolu.