#AFO53: mladí vědci, Star Trek a Steve Lichtag

Fotogalerie: AFO 2018
pátek 27. duben 2018, 10:00 – Text: Velena Mazochová

Nabídkou posledních unikátních filmových projekcí, přednášek a besed i víkendovým programem pro děti finišuje letošní přehlídka #AFO53. Jedna z největších popularizačních akcí v Evropě, kterou pořádá Univerzita Palackého, vyvrcholí zítra slavnostním předáním cen.

Stejně jako v průběhu uplynulého týdne se i do závěrečných dnů festivalu organizátorům podařilo zařadit několik „lahůdek“. Inspirující zážitek slibuje dnešní setkání s mladými vědeckými nadějemi olomoucké univerzity, jejichž projekty podpořil unikátní Nadační fond UP. Prezentace formou pecha kucha se uskuteční í v 17 hodin v Kapli Božího Těla.

Zaplněný sál kina Metropol očekávají pořadatelé večer při vystoupení americké vulkanoložky Kayly Iacovino, která se jako jedna z mála žen výzkumem sopek zabývala v Kongu nebo v Severní Koreji. „Paradoxně ale nebude vyprávět o sopkách. Založila totiž zároveň celosvětový Star Trek Movie fandom a bude přednášet o tom, jak Star Trek ovlivnil reálný vědecký výzkum a naopak,“ přiblížil Ondřej Čížek z organizačního týmu AFO 2018.

Návštěvníci festivalu se dnes mohou těšit také na soutěžní projekci dokumentu BBC Earth: Den na zázračné planetě s komentářem Ivana Trojana nebo na intimní portrét zakladatele československé dětské onkologie Josefa Kouteckého Ještě jsem nedokouřil své poslední viržínko. Doprovodný program nabídne také panelovou diskusi na téma Ženy v disentu nebo na talkshow vědců a herců k nejnovějším vědeckým studiím života v oceánu.

Pod názvem AFO Junior nabídlo letošní AFO také bohatý program pro děti všech věkových kategorií, který pokračuje i během víkendu. V univerzitním interaktivním muzeu vědy Pevnost poznání se nejmladší filmoví fanoušci dovědí, jak vznikají pohádky nebo předpověď počasí a potkají se s postavičkami z oblíbených kreslených seriálů. Připravena bude také zábavná vzdělávací show ČT Déčka „Agent v kapse“ nebo interaktivní rozhlasová a tvůrčí dílna pro celé rodiny - Radiovodní bitva.

Slavnostní závěr 53. ročníku AFO bude patřit tradičnímu předání festivalových cen v sobotu večer.  Letos o ně soutěží například divácké hity Světlo na Zemi od přírodovědce Davida Attenborougha, Skrytý oceán 3D oceánologa Jeana-Michela Cousteaua nebo biografie o slavné bioložce, odbornici na chování šimpanzů Jane Goodall z produkce National Geographic. V Česko-slovenské soutěži se o Cenu innogy utkají třeba výpravná Planeta Česko nebo okouzlující slovenská senzace Nesmrtelný les.    

Jedno z hlavních ocenění osobně převezme jedna z nejvýznamnějších osobností světové podmořské dokumentaristiky, česko-americký režisér Steve Lichtag, kterého festivalová porota vybrala jako letošního laureáta Ceny za osobní přínos popularizaci vědy. „Slavnostní ceremoniál se poprvé uskuteční v sále Reduta Moravského divadla Olomouc. Moderování se opět ujme Tomáš Hanák,“ prozradil Ondřej Čížek. Jak připomněl, neděle bude jako poslední festivalový den jako obvykle věnována projekcím vítězných snímků.

Letošní festival se úspěšně propojil s další unikátní událostí evropského významu, kterou hostila Univerzita Palackého. V tomto týdnu se do Olomouce sjeli účastníci globálního summitu prestižní rankingové společnosti Times Higher Education (THE). Společnými hosty obou akcí tak byli i světoznámý egyptolog Miroslav Bárta nebo uznávaní čeští vědci Pavel Hobza, Radek Zbořil a Michal Otyepka, kteří se sešli při veřejné panelové diskuzi THE a #AFO53 na téma Věda a Evropa. Řada dalších účastníků summitu využila příležitosti a vedle debat o managementu a rozvoji vědy a výzkumu v tzv. Nové Evropě si vychutnala inspirativní atmosféru festivalu, který světovou vědu s úspěchem popularizuje už desítky let.

Zpět