Akademický senát na přírodovědecké fakultě nově vede Tomáš Opatrný

Senátoři na prvním jednání volili předsedu i místopředsedy.
Foto: Martina Šaradínová
Čtvrtek 18. květen 2017, 12:00 – Text: Martina Šaradínová

Novým předsedou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého je Tomáš Opatrný z katedry optiky. Ve středu o tom rozhodli senátoři vzešlí z dubnových voleb na svém prvním zasedání. Místopředsedou bude Tomáš Fürst z katedry matematické analýzy a aplikované matematiky, druhým místopředsedou zvoleným studentskou kurií se stal Jakub Žák z katedry informatiky.

O předsedovi rozhodli senátoři ve druhém kole volby, profesor Opatrný v něm získal 12 z 20 hlasů, ke zvolení jich bylo potřeba 11.  Kromě něj na pozici kandidoval i dosavadní předseda fakultního senátu Marek Jukl, jenž obdržel osm hlasů.

„Podpory senátorů si velmi vážím, post předsedy akademického senátu je velká zodpovědnost, jelikož tento samosprávný orgán rozhoduje o řadě důležitých věcí včetně hospodaření fakulty. Je potřeba, aby akademická obec věděla, že pracujeme pro jednu společnou věc a děláme to jasným a férovým způsobem,“ uvedl Opatrný, který v této funkci stanul poprvé. V minulosti byl ale například místopředsedou Akademického senátu Univerzity Palackého či Rady vysokých škol.

Dlouholetý senátor nicméně přiznal, že ho zvolení překvapilo. „Domníval jsem se, že by se měla držet tradice, kdy bývá předsedou zvolen senátor, jemuž dali voliči největší důvěru. To byl profesor Šebela,“ uvedl Opatrný.

Profesor Šebela se ale kandidatury na předsedu vzdal ve prospěch docenta Jukla. Následně se spolu s Tomášem Fürstem ucházel o funkci místopředsedy. Jelikož ani jeden z nich nezískal ve dvou kolech volby dostatečný počet hlasů, o obsazení pozice následně rozhodl los. Obdobný průběh měla i volba druhého místopředsedy z řad studentů. I v tomto případě se nakonec po dvou neúspěšných kolech voleb losovalo, štěstí se nakonec přiklonilo k Jakubu Žákovi. Druhou kandidátkou byla studentka organické chemie Lucie Borková.

Senátoři rozhodli i o obsazení ekonomické a legislativní komise. Předsedkyní ekonomické komise se stala Irena Smolová z katedry geografie a legislativní komisi povede Marek Jukl z katedry algebry a geometrie.