Akademický senát nepřijal návrh pravidel, kterými se má řídit fakulta a ústav při využívání majetku univerzity

Přírodovědeckou fakultu se na jednání senátu vydali s transparenty podpořit její zaměstnanci i studenti.
Fotogalerie: Martin Višňa
Čtvrtek 22. září 2022, 11:58 – Text: M. Křížková Hronová a E. Havrlant

Akademický senát UP nepřijal návrh rektora Martina Procházky, kterým měla být nastavena pravidla pro správu a užívání nemovitého a movitého majetku univerzity ze strany přírodovědecké fakulty a vysokoškolského ústavu. Pro jeho schválení se v tajném hlasování vyjádřilo dvanáct z dvaceti přítomných senátorů, šest jich hlasovalo proti, dva se zdrželi, což pro přijetí návrhu nestačilo.

Velkou pozornost akademické veřejnosti, především z přírodovědecké fakulty, zaznamenalo včerejší jednání Akademického senátu Univerzity Palackého. Středobodem zájmu se stala ta část jednání, která se věnovala nejasné situaci v užívání nemovitého a movitého majetku toho času ve správě PřF UP. Návrh rektora UP Martina Procházky měl nastavit pravidla budoucího užívání majetku univerzity mezi přírodovědeckou fakultou a vysokoškolským ústavem CATRIN. Vedení fakulty však s navrhovaným zněním vyjádřilo nesouhlas, přišla ho podpořit i část zaměstnanců a studentů fakulty.

Během projednávaného bodu zazněla v rámci diskuze celá řada vyjádření, která návrh podpořila, byla slyšet i řada těch, která byla zásadně proti. I když pro jeho přijetí nakonec hlasovala většina z dvaceti přítomných senátorů, návrh o jeden hlas neprošel. K jeho schválení bylo podle daných pravidel jednání senátu potřebné získat třináct hlasů čtyřiadvacetičlenného akademického orgánu. Po hlasování Martin Procházka, rektor UP, uvedl, že na dokumentu bude nutné opět pracovat. Z pověření senátu svůj návrh upraví, a to na základě dalších jednání s oběma dotčenými součástmi univerzity. Jednání chce zahájit v nejbližších dnech.

„Mnohé je o mezilidských vztazích. Za poslední čtyři roky vznikly mezi některými lidmi tak velké příkopy, že je domluva velmi obtížná. Jednali jsme v různých formátech, ať už s vedoucími kateder nebo s vedoucími obou součástí, musíme však najít širší konsensus, aby se situace na univerzitě uklidnila. Nyní musím obě strany znovu pozvat k jednacímu stolu. Vždycky je dobré mít i pohled zvenčí, pohled někoho, kdo není do situace zatažen. Proto zvažuji, aby se na vyhodnocení celého procesu začaly nyní podílet i externí subjekty, zejména po ekonomické stránce,“ uvedl.

Vysokoškolský ústav CATRIN začal fungovat v roce 2021. O jeho založení rozhodl AS UP v prosinci 2019, rozhodnutí nabylo účinnosti 1. října 2020. Ústav vznikl integrací týmů Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů PřF a Ústavu molekulární a translační medicíny LF UP. Od samého vzniku jej provázejí spory. I proto Akademický senát UP rektora UP pověřil, aby v rámci využívání majetku univerzity připravil systém pravidel, kterým se obě součásti univerzity budou řídit.