AS UP projednal prodej objektu Hynaisova a schválil další důležité dokumenty

Členem Akademického senátu UP se stal také Lukáš Merz z Ústavu společenských a humanitních věd FZV.
Foto: Milada Hronová
Čtvrtek 24. říjen 2019, 12:28 – Text: Milada Hronová

Akademický senát Univerzity Palackého se na svém nedávném zasedání věnoval prodeji univerzitního objektu v Hynaisově ulici, ve kterém působí fakulta tělesné kultury. Rektor UP Jaroslav Miller uvedl a vysvětlil před senátory téma, které má svou tříletou genezi a které před časem vzbudilo diskuzi. AS UP vzal prodej této budovy na vědomí.

S prodejem objektu v ulici Hynaisova 9 souhlasí Správní rada UP i vedení fakulty tělesné kultury. K jakémukoliv prodeji se vždy vyjadřuje i akademický senát univerzity, což se v tomto případě nestalo. Rektor UP se proto za pochybení senátorům omluvil a podle předsedy AS UP Jiřího Langera i vysvětlil okolnosti, které UP k prodeji tohoto objektu vedou. Jeho slova potvrdili i děkan FTK Michal Šafář a předsedkyně tamního akademického senátu Soňa Formánková, kteří se jednání AS UP zúčastnili.

„Před senátory uvedli, že po stránce emoční se fakulta tělesné kultury vzdávala objektu těžce. Je to budova, která jí sloužila dlouhá léta. Zdůraznili však skutečnost, že objekt vyžaduje rekonstrukci, a protože je památkově chráněný, znamená jakákoliv oprava mimo jiné velkou administrativní zátěž. S odkazem na potřebné prostory, především tělocvičny, vysvětlili, že fakultě tělesné kultury dnes slouží Aplikační centrum BALUO a Centrum kinantropologického výzkumu (CKV). V dohledné době fakulta počítá s opravenou Sportovní halou UP,“ řekl Jiří Langer. Dodal, že v závěru této diskuze senátoři UP k tomuto bodu přijali ještě jedno usnesení, v němž požadují, aby v budoucnu UP dodržovala v majetkoprávních záležitostech daná pravidla.

Během říjnového jednání přijal AS UP do svého týmu i čtyři nové senátory. Novou členkou senátu se stala Eva Petermannová, studentka Intenzivní péče v porodní asistenci FZV, doktorand Pedagogiky Zdeněk Rechtik z katedry primární a preprimární pedagogiky PdF, doktorand Algebry a geometrie Martin Broušek z PřF a Lukáš Merz z Ústavu společenských a humanitních věd FZV. Nahradili senátory příslušných fakult, jimž z různých důvodů mandát skončil.

AS UP schválil jednomyslně také Zprávu o vnitřním hodnocení UP za rok 2018, kterou předložil rektor Jaroslav Miller a kterou před senátory komentovala prorektorka Hana Marešová. Zprávu měli možnost připomínkovat děkani všech fakult i předsedové jejich akademických senátů.

Dále AS UP po dlouhé diskuzi schválil Plán realizace Strategického záměru UP na rok 2020, a to ve znění po zapracování připomínek odborných komisí AS UP a Vědecké rady UP. Jednalo se zejména o obsah nově zpracovávané přílohy dokumentu, která obsahuje návrh institucionálních nástrojů pro naplňování výzkumné strategie univerzity.

Na programu jednání senátu bylo i nové složení Vědecké rady UP. Z uvedeného grémia odstoupil Mikuláš Bek, bývalý rektor Masarykovy univerzity, a AS UP jednomyslně souhlasil s návrhem, aby se novou členkou stala Lenka Křupková, vedoucí katedry muzikologie FF UP.

Nového člena má i patnáctičlenná Rada pro vnitřní hodnocení UP, z níž ze zdravotních důvodů odstoupil Jiří Ehrmann z Ústavu klinické a molekulární patologie LF UP. Novým členem se stal Martin Modrianský z Ústavu lékařské chemie a biochemie a zároveň proděkan LF UP. Také v Radě vysokých škol je nový zástupce. Za přírodovědeckou fakultu senát delegoval navrženého Eduarda Bartla z katedry informatiky, který nahradí Tomáše Fürsta, člena katedry matematické analýzy a aplikací matematiky, jenž na tuto funkci rezignoval.

Program AS UP měl na programu i Změnu Organizačního řádu UP, Změnu Statutu CMTF UP i nový Vnitřní předpis CMTF UP k provedení Studijního a zkušebního řádu UP. Všechny dokumenty schválil. Obsáhlou diskuzi vedli senátoři i k tématu vzniku vysokoškolského ústavu CATRIN. Psali jsme ZDE.