Akademický senát zvolil Martina Kubalu jako kandidáta na děkana přírodovědecké fakulty

Martin Kubala, foto: Marek Otava
Čtvrtek 16. prosinec 2021, 12:07 – Text: Šárka Chovancová

Akademický senát Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci na svém zasedání ve středu 15. prosince zvolil nynějšího děkana Martina Kubalu jako kandidáta na tento post v čele fakulty pro období od 1. února 2022 do 31. ledna 2026.

Martin Kubala, kterému k 31. lednu 2022 skončí současné čtyřleté funkční období, byl jediným navrženým kandidátem. V prvním kole získal 17 z 19 hlasů. O jeho jmenování do funkce děkana Přírodovědecké fakulty UP rozhodne rektor Martin Procházka.

„Považuji za čest, že jsem v uplynulých čtyřech letech mohl reprezentovat akademickou obec přírodovědecké fakulty. Důvěru, která je do mě vložena na následující čtyři roky, se pokusím nezklamat. Chci nadále kultivovat fakultu jako prostor pro svobodnou a tvůrčí práci všech akademických pracovníků, zejména pro svobodnou diskuzi. Domnívám se, že výchova ke kritickému myšlení a smyslu pro věcnou argumentaci je naším základním posláním ve vztahu ke studentům i celé společnosti. Považuji za důležité, abychom byli otevření ke spolupráci nejen s dalšími fakultami, ale i s širokou veřejností,“ uvedl Martin Kubala.

Doc. RNDr. Martin Kubala, Ph.D., získal vysokoškolské vzdělání na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde vystudoval obor Fyzika, specializaci Biofyzika a chemická fyzika. Tamtéž absolvoval také doktorské studium a následně jeden rok působil jako asistent. Od roku 2005 se na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci pracovně zabýval biofyzikou a v roce 2010 se zde habilitoval. Odborně je zaměřen na využití optických spektroskopií ke studiu vztahu mezi strukturou a vlastnostmi organických molekul, zejména biologických makromolekul. Dlouhodobě se věnuje jednomu z nejvýznamnějších enzymů živočišných buněk, sodno-draselné pumpě, u níž kromě zkoumání struktury a funkce analyzuje také její interakce s farmakologicky významnými látkami.