Akademický týden začal darováním krve

Foto: Vojtěch Duda
Pondělí 13. únor 2023, 14:40 – Text: Michaela Minx

Nemyslet jen na sebe, ale udělat něco pro druhé. V tomto duchu odstartoval akcí Daruj krev s rektorem Akademický týden UP. První dvacítka studentů a zaměstnanců dnes ráno dorazila na Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc.

„Jsme moc rádi, že jste přišli. Děkujeme, že nám každý rok tímto způsobem pomáháte. Krve je u nás potřeba obrovské množství,“ uvedla primářka Dana Galuszková a ocenila spolupráci univerzity a nemocnice. „Vážím si této aktivity studentů a zaměstnanců. Sám jako lékař vím, jak důležité darování krve je,“ poděkoval dárcům rektor Martin Procházka.

„Důležité je, aby ti, co jsou zde dnes poprvé, krev darovali i nadále,“ navázal prezident Českého červeného kříže a zároveň pedagog z přírodovědecké fakulty Marek Jukl, který je sám pravidelným dárcem.

Studenty a studentky fakulty zdravotnických věd přišel podpořit děkan Jiří Vévoda, který připomněl i začínající třetí ročník souboje fakult s názvem Vyhrň rukáv. „Doufám, že naše fakulta bude stejně úspěšná jako v minulých dvou ročnících, že nás nikdo nepředstihne.“

Poprvé na transfuzní oddělení zavítala Magdaléna Kučerová, studentka prvního ročníku české filologie z filozofické fakulty. Přes nervozitu byla přesvědčená, že dělá správnou věc. „Chtěla jsem to už dlouho zkusit, a když se naskytla příležitost jít v rámci univerzitní výzvy, šla jsem do toho. Nejvíc jsem se bála jehly, pak jsem si ale jen poležela a bylo to v pohodě,“ řekla s tím, že ráda krev daruje i příště.

Do letošní výzvy Daruj krev s rektorem se přihlásilo celkem 78 studentů a zaměstnanců, z toho 35 se rozhodlo darovat poprvé. „O prvodárce nám jde především, první krok je totiž nejtěžší,“ řekl koordinátor akce Ondřej Martínek z oddělení komunikace UP. Na univerzitní dárce čekají kromě posilnění ve formě kávy, džusu, čokolády a párků, které se těší zvlášť velké oblibě, také balíčky s drobnými dárky od univerzity.

Darováním krve odstartoval Akademický týden, kterým si Univerzita Palackého připomíná své znovuobnovení v roce 1946, během těchto dnů se koná spousta akcí. Na středeční večer je mimo jiné v Uměleckém centru UP připravena vernisáž výstavy výtvarných děl Tváře Palackého, ve čtvrtek pak bude v kostele Panny Marie Sněžné sloužit slavnostní mši Jan Graubner, někdejší olomoucký arcibiskup a velký kancléř Cyrilometodějské teologické fakulty UP a současný arcibiskup pražský a primas český. Akademický týden vyvrcholí pátečním Reprezentačním plesem UP. Kompletní program Akademického týdne UP je k dipozici zde.

Podrobnosti o univerzitní výzvě Daruj krev s rektorem pak najdete na daruj.upol.cz