Akademický týden začal darováním krve

Mezi prvními dárci byl Václav Šlehugr, student filozofické fakulty.
Fotogalerie: Milada Hronová
Úterý 20. únor 2018, 7:24 – Text: Milada Hronová

Bezplatným darováním krve včera zahájila Univerzita Palackého každoroční oslavu výročí svého obnovení. Darovat tuto cennou tekutinu mohou studenti i zaměstnanci univerzity celý týden.

Sedmý ročník Akademického týdne UP zahájil v prostorách Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc právě touto akcí Jaroslav Miller, rektor UP. Stejně jako Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže, je přesvědčen o tom, že je dárcovství velmi potřebné.

„I když se mezi léty 2016 a 2017 podařilo naší univerzitě zvýšit touto akcí počet prvodárců, nedostatek krve je stále velký problém. Studenti by mohli být ještě aktivnější,“ řekl Marek Jukl, který působí na katedře algebry a geometrie přírodovědecké fakulty. Sám odevzdává krev pravidelně už od roku 1987 a jeho včerejší odběr měl pořadové číslo 260.

Mezi prvními dorazil do prostor Transfuzního oddělení FNOl i Václav Šlehugr, student filozofické fakulty. „Když je člověk zdravý, krev by darovat měl. Měl by chtít někomu pomoci,“ řekl posluchač druhého ročníku uměnovědy. Pochází z Jihlavy, ale dárcem se stal až v Olomouci, a to díky Univerzitě Palackého. „Informace, které mě o potřebě dárcovství přesvědčily, jsem dostal až při studiu na vysoké škole. Teď jsem rozhodnutý: budu-li zdravý, budu krev darovat pravidelně,“ dodal.

Krev chtěla darovat i Lada Pecníková, posluchačka učitelství pro první stupeň základní školy a speciální pedagogiky. „Bohužel. Mou krev si dnes nevzali. Před půl rokem jsem byla v bezvědomí a na to, aby mi dnes mohli krev odebrat, potřebují zprávu praktického lékaře. Nevěděla jsem to, a proto ji tady nemám. Zkusím to příště,“ uvedla Lada Pecníková, studentka pedagogické fakulty.

Týdenní dárcovství s rektorem UP je pro Transfuzní oddělení největší náborovou akcí v roce. Podle primářky Dany Galuszkové to však nestačí.

„V České republice přibývá počet soukromých plasmaferetických středisek a množství vyvezené plasmy do zahraničí postupně roste. V nemocnicích naopak dárcovská základna stárne a prvodárců ubývá,“ řekla Dana Galuszková. Pro srovnání uvedla, že před deseti lety bylo v transfuzních oddělení českých nemocnic 400 tisíc dárců, dnes je jich kolem 250 tisíc. „Naším cílem je dostat se v počtu dárců zpět na číslo 400 tisíc. Proto je nutné veřejnost nejen mnohem více informovat o tom, jak je dárcovství krve důležité, ale i o tom, v jaké situaci se dnes nachází,“ dodala Galuszková. Daruj krev s rektorem UP je podle ní jednou z výjimečných akcí. „Jestli máme někdy hodně dárců za určitou časovou jednotku, tak je to právě s touto univerzitní akcí.  Díky ní každoročně počet prvodárců mnohokrát převýší počet prvodárců nejen běžného týdne, ale i dokonce měsíce,“ uzavřela Galuszková.

Daruj krev s rektorem UP probíhá ve spolupráci s Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Olomouc a iniciativou 470ml.  Pravidelně je součástí Akademického týdne UP, jemuž každoročně patří předposlední únorový týden. Právě 21. února 1946 se totiž rozezněly zvony olomouckých kostelů, a to ve chvíli, kdy z Prahy dorazila zpráva o přijetí zákona o obnově Univerzity Palackého. Letos si toto datum připomíná univerzita již po dvaasedmdesáté.