Aktuálně: Pomoc pro Ukrajinu

Grafika: Žurnál Online
Úterý 8. březen 2022, 14:40 – Text: Ivana Pustějovská

Univerzita Palackého organizuje a koordinuje pomoc a podporu pro studenty a zaměstnance z Ukrajiny, kteří se kvůli válce ocitli ve složité životní situaci. Současně pomáháme i v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině. Přinášíme aktuální informace z dění.

Dobrovolnické centrum UP, které zřídilo ve Studentském klubu ve Zbrojnici speciální kontaktní místo pro studenty a zaměstnance UP, rozšířilo databázi dobrovolníků ochotných pomáhat. Aktuálně jich eviduje 527, z toho 70 jsou tlumočníci. Nechybí ani nabídky psychosociální pomoci atd. Většinu dobrovolníků tvoří studenti a studentky UP.

– Aktualizovali jsme naše speciální webové stránky upol.cz/ukrajina, kde jsou nově k dispozici i poptávkové formuláře, jejichž prostřednictvím můžete nabídnout svou pomoc nebo naopak poptávat pomoc našich dobrovolníků pro svou organizaci. Informace jsou dostupné česky, anglicky a ukrajinsky.

– Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) se přestěhovalo do Hanáckých kasáren. Aktivně v něm pracují dobrovolníci z UP. Pomáhají především s hlídáním dětí, tlumočením nebo jako průvodci. Pracují ve střech směnách, vždy po třiceti lidech.

– První výsledky má i práce zahraničního oddělení, které komunikuje s partnerskými univerzitami na Ukrajině a informuje je o možnostech pobytu studentů a akademiků v Olomouci. Už víme, že k nám právě teď míří skupina studentů ze Lvova a brzy se přidají další.

– Důležitá praktická věc: univerzita v minulých dnech upozornila studenty a zaměstnance, kteří měli účet u Sberbank, aby změnili banku a bylo jim možné bez komplikací poslat mzdu nebo stipendium.

– UP postupně vypovídá smlouvy se všemi ruskými univerzitami.

– Rektor Martin Procházka napsal osobní dopisy vedení partnerských ukrajinských univerzit a ujistil je o naší podpoře jejich země.

– FF UP chystá nabídku kurzů češtiny nejen pro studenty, akademiky z Ukrajiny, ale i pro další zájemce z této země. Nabízet je chtějí i prostřednictvím úřadu práce.

– Různé katedry organizují přednášky a debaty na téma ukrajinské historie, mezinárodních vztahů, právních výkladů současné situace apod. Přehled univerzitních akcí spojených s Ukrajinou také najdete na upol.cz/ukrajina.

– Hned několik aktivit v podobě koncertů a protestních setkání vzniklo během minulých dní na UP. Výtěžek jde vždy na pomoc Ukrajině. Studenti i zaměstnanci pomáhají napříč fakultami.

– Na univerzitní půdě se z iniciativy různých fakult a studentů organizuje řada různých materiálních sbírek, vybírají se hračky, kreslicí potřeby pro děti atd.

– Připravujeme finanční sbírku, která bude využita pro potřeby studentů, akademiků a zaměstnanců zasažených válkou.

– V UPointu si můžete za dobrovolný příspěvek pro Člověka v tísni pořídit modrožlutý kvítek na bundu nebo kabát. Originální brože vyrábí studentky UP Julia Mostova z Ukrajiny a Aglaé Alex z Francie.

– Univerzita Palackého se rozhodla nepronajmout agentuře Sportovní halu UP na plánovaný koncert Jaromíra Nohavici.

– Možná jsou to pro někoho jen slova, ale jsou důležitá. Jde totiž o informace – a ty jsou potřebné. Proto děkujeme všem našim zaměstnancům, kteří jsou vstřícní vůči médiím a podělí se jejich prostřednictvím s veřejností o své znalosti.

Všechny důležité informace a kontakty najdete na speciální stránce: www.upol.cz/ukrajina.