Aktuálně: Pomoc pro Ukrajinu

Grafika: Žurnál Online
Čtvrtek 31. březen 2022, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Univerzita Palackého organizuje a koordinuje pomoc a podporu pro studenty a zaměstnance z Ukrajiny, kteří se kvůli válce ocitli ve složité životní situaci. Současně pomáháme i v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině. Přinášíme aktuální informace z dění. Výčet není úplný, protože aktivity přibývají každý den.

Dobrovolnické centrum UP aktuálně eviduje 672 dobrovolníků. Stále se aktivně podílí na provozu KACPU, kde pracuje ve směnách přes den osm tlumočníků, čtyři další pomáhající a jeden dobrovolník pro krizovou intervenci. V noci je pak k dispozici jeden tlumočník a telefonní linka.

– Už téměř tři desítky základních a středních škol Olomouckého kraje chtějí využít proškolené dobrovolníky, kteří by pomáhali s adaptačními skupinami, v nichž jsou ukrajinské děti. Dobrovolnické centrum dobrovolníky nabírá a současně je i proškoluje.

– Plné čtyři krabice zubních kartáčků, past a dalších hygienických potřeb pro uprchlíky v KACPU, to je výtěžek sbírky, kterou uspořádali studenti Zubního lékařství a Denistry LF a zaměstnanci Kliniky zubního lékařství LF UP a FN Olomouc.

– AC BALUO myslí i na nejmenší uprchlíky. Právě pro ukrajinské děti od 5 do 12 let nabízí spolu se Svišti v pohybu pravidelné sportování. Program bude každý čtvrtek od 14 do 15 hodin a potrvá až do června. Podrobnosti zde.

– Dobrovolnické centrum hledá i dobrovolníky pro Fakultní nemocnici Olomouc, kde je potřeba pomoci s covidpozitivními ukrajinskými pacienty i s jejich příbuznými. DC požádalo o pomoc očkované studenty FZV a LF.

– Ukrajinské rodiny, které uprchly před ruskou agresí do Olomouce, mohou na chvíli zapomenout na útrapy války díky solidárním organizacím, jež pro ně připravují nabídky trávení volného času. Nově teď mohou informace čerpat z online databáze na webu Pevnosti poznání. Centrum popularizace Přírodovědecké fakulty UP také připravuje veletrh příležitostí Yarmarok Myru, který se uskuteční 3. dubna od 9 hodin v Laudonově sále. Psali jsme zde.

– Stále funguje kontaktní místo Dobrovolnického centra ve Zbrojnici a telefonní kontaktní linka pro studenty a akademiky z Ukrajiny.

–  Na kolejích je ubytováno 31 uprchlíků, z tohoto počtu je 14 studentů přijatých do mobilit, sedm přijatých akademiků, ostatní jsou blízcí příbuzní studentů nebo zaměstnanců. Většina si ubytování platí sama ze stipendií apod.

– V Dobrovolnickém centru probíhá materiální sbírka pro partnerskou Černovickou univerzitu. Podrobně jsme psali zde.