Areál přírodovědecké fakulty zdobí plastika Dynamikon, je součástí festivalu Sculpture Line

Dynamikon Stefana Milkova
Foto: Ondřej Kolář
Sobota 26. červen 2021, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Plastika Dynamikon z dílny sochaře Stefana Milkova zdobí areál přírodovědecké fakulty, která se zapojila do mezinárodního sochařského festivalu Sculpture Line. Zajímavého projektu se účastní čtyřicet osm umělců, jejichž díla jsou prezentována přímo v ulicích měst patnácti států světa. Kromě Česka jsou k vidění také například v Německu, Íránu, Vietnamu, Brazílii či Velké Británii.

„S nápadem instalovat plastiku Stefana Milkova v areálu přírodovědecké fakulty nás oslovil Radim Schubert z Magistrátu města Olomouce. Záměr nás zaujal a jsem rád, že tady plastiku máme. Myslím, že jde o příjemné oživení veřejného prostoru v okolí naší fakulty,“ uvedl Martin Kubala, děkan přírodovědecké fakulty.

Plastika Dynamikon patří do série posledních monumentálních prací Stefana Milkova. „Říkám jim strojové sochy. V tomto případě se jedná o jakýsi animální, velice silný stroj, který je připravený k určité akci. Zatím však nevím, zda tato akce bude pro nás užitečná, nebo nebezpečná,“ popsal autor.

Do sochařského festivalu se zapojili slavní i začínající umělci z tuzemska a zahraničí. Svá díla pod širým nebem prezentují například sochaři Jaroslav Róna, Stefan Milkov, Kurt Gebauer, Lukáš Rittstein, Dallas Collins, Václav Fiala, Anthony Cragg, absolventka Univerzity Palackého Alexandra Koláčková či výtvarník Jiří David.

Festival Sculpture Line vznikl v roce 2015 v České republice. Jeho cílem je přiblížit současné umění ve veřejném prostranství všem bez rozdílu a napomoci veřejnosti socializovat veřejný prostor. V Olomouci je v současné době k vidění šest instalací od pěti umělců. Festival trvá vždy čtyři měsíce, od června do září.

Zpět