Astronaut Andrew Feustel dnes na UP: medaile, besedy a plyšový kosmonaut

Andrew Feustel dostal od UP medaili za popularizaci vědy.
Fotogalerie: Milada Hronová
Úterý 9. duben 2019, 13:09 – Text: Ivana Pustějovská

Univerzita Palackého udělila pamětní medaili americkému astronautovi Andrewovi Feustelovi. Ocenění, na němž jsou vyobrazeni dva patroni olomouckého vysokého učení Josef Dobrovský a František Palacký, získal za popularizaci vědy a České republiky v zahraničí. Medaili mu dnes dopoledne předal rektor Jaroslav Miller při příležitosti astronautovy návštěvy Olomouce. Ta zahrnuje i dvě přednášky pro veřejnost, jednu od 14 hodin v aule pedagogické fakulty, druhou pak v 18 hodin v Pevnosti poznání.

Andrew Feustel a jeho manželka Indira přijeli do České republiky jako oficiální vyslanci NASA na pozvání Akademie věd ČR. Na turné po čtyřech českých a moravských městech Feustel představuje lidem svůj „Příběh astronauta“. Olomouc je po Praze druhou zastávkou tohoto amerického geofyzika a astronauta, který má za sebou už tři vesmírné mise a ve vesmíru strávil 226 dní, z toho 61 hodin a 48 minut ve volném kosmickém prostoru.

„Jsem velice poctěn, že k nám manželé Feustelovi zavítali. Tyto zdi již hostily ministerské předsedy, princezny i krále, ale astronauta zatím žádného,“ uvedl při přijetí ve velké zasedací místnosti rektorátu Jaroslav Milller. Jak dodal, návštěva mimo jiné potvrzuje postavení UP jako vědecké univerzity.

To, že Feustelovi nezůstali jen v Praze, ale vydali se i do dalších míst, ocenil kromě rektora i rostlinný genetik Jaroslav Doležel, vedoucí olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR, který přivítal hosty v zastoupení předsedkyně Akademie věd Evy Zažímalové. „To, co Andrew Feustel dokázal, nás motivuje překonávat hranice, které se zdají být nepřekonatelné,“ uvedl Doležel a připomenul také podíl tuzemských vědců a Akademie věd na kosmickém výzkumu. „Vím, že vaše univerzita je velmi kvalitní výzkumné pracoviště, věda zde má své důležité místo,“ řekl Andrew Feustel.

Podle jeho ženy se v České republice oba cítí vítáni. „Jsme velmi srdečně přijímáni a já za to děkuji,“ řekla na úvod česky. Právě její české kořeny - maminka je ze Znojma - ovlivnily i práci jejího muže. Andrew Feustel totiž vždy přibalil na své cesty do vesmíru několik českých předmětů – v roce 2009 to byly Nerudovy Písně kosmické a česká vlajka, na druhé misi v roce 2011 ho doprovodil plyšový Krteček a na svou zatím poslední cestu v roce 2018, kdy pobýval ve vesmíru více než půl roku, měl s sebou opět Krtečka a navíc kopii kresby Petra Ginze Měsíční krajina, kterou čtrnáctiletý židovský chlapec vytvořil v roce 1942 v terezínském ghettu. Tu včera předal do Památníku Terezín.

Indira Feustelová také zdůraznila, že besedy s veřejností, především s dětmi a studenty, považuje ona i její manžel za velmi důležité. „Jeho příběh může být pro mladé lidi inspirací,“ věří manželka jednoho z nejzkušenějších amerických astronautů.

Na univerzitě se Andrew Feustel podepsal i do pamětní knihy. Kromě medaile si z Olomouce odveze astronaut i malého kolegu – speciálně vyrobeného medvídka UP ve skafandru, kterého mu věnoval rektor.