BALUO hostilo akademická mistrovství v plaveckých disciplínách

AMČR v plavání v Aplikačním centru BALUO.
Foto: Martin Višňa
Pátek 11. září 2020, 13:00 – Text: Martin Višňa

Aplikační centrum BALUO fakulty tělesné kultury bylo dějištěm akademických mistrovství České republiky v plavání a v ploutvovém plavání. Na prvních závodech po jarním nouzovém stavu se potkala řada českých reprezentantů, nejlepší plavkyní se stala Kristýna Horská z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, nejlepší mužský výkon pak předvedl domácí Vojtěch Maťátko z FTK.

„Kristýna Horská startovala ve všech deseti individuálních ženských disciplínách a ve všech získala umístění na stupních vítězů. Pět zlatých, dvě stříbrné a tři bronzové medaile. To historie asi nepamatuje,“ uvedl zajímavost ředitel AMČR v plavání Dušan Viktorjeník.

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně tak obsadila v celkovém pořadí škol třetí místo, žebříček ovládla Masarykova univerzita s celkem devatenácti medailemi. Druhé místo patří Univerzitě Palackého, jejíž reprezentanti si vyplavali celkem jedenáct medailí. Šest z nich bylo zlatých: dvě získal zmíněný Vojtěch Maťátko, po jedné pak Gabriela Chudárková a Jan Slíva, další dvě zlaté pozice přidali olomoučtí studenti ve štafetách.

V bazénu Aplikačního centra BALUO se o akademické mistrovské tituly utkali také plavci s ploutvemi. Silné zastoupení ploutvařů z Univerzity Palackého se odrazilo i na stupních vítězů. Zejména ženy nedaly plavkyním z jiných škol příliš šancí a v některých disciplínách opanovaly všechny medailové pozice.

Samostatná akademická mistrovství ČR v plavání a plavání s ploutvemi byla náhradou za soutěže, jež se měly konat v rámci Českých akademických her, které měla v červnu hostit Univerzita Palackého. Kvůli epidemii koronaviru však byly hry v Olomouci přesunuty na příští rok.