BALUO žije testováním i kurzy, studenty láká na slevu do fitka

Foto: Martin Višňa, David Prycl a Jiří Vrba
úterý 30. říjen 2018, 12:00 – Text: Martin Višňa

Do podzimu vykročilo Aplikační centrum BALUO fakulty tělesné kultury s nabitým rozvrhem a porcí novinek pro své klienty. Střídají se tu mimo jiné mladé fotbalové či volejbalové naděje s reprezentanty v různých disciplínách, za pravidelným cvičením přicházejí olomoučtí senioři a studenty by mohly zajímat happy hours ve zdejším fitness studiu.

„Přes léto jsme se prakticky nezastavili, ani v době technologické odstávky, a výsledkem toho například je, že máme na nejbližší měsíce v obou testovacích halách prakticky od 15 hodin do večera plno. Dopolední časy si v rámci kondiční přípravy zamluvila pro diagnostiku a aktivity napříč centrem Regionální fotbalová akademie, našich služeb využívá i volejbalová akademie nebo basketbalisté SK UP, do toho pořádáme například různé pohybové kurzy pro děti i dospělé,“ vypočetl ředitel centra Martin Sigmund.

Testování sportovců i materiálů

Výčet to ani zdaleka není úplný. Podařilo se totiž dohodnout s Českým svazem stolního tenisu na poskytování odborného zázemí reprezentantům ve stolním tenise, jedná se s ragbisty nebo s Českým svazem plaveckých sportů. Ve spolupráci s ordinací ReFit Clinic, která je součástí tak zvané medical zóny, pak během léta prošli testovacím kolečkem v Aplikačním centru BALUO mimo jiné hokejisté HC Zubr Přerov či University Shields Olomouc, fotbalisté ostravského Baníku, svitavští basketbalisté nebo nejčerstvěji olomoučtí veslaři. BALUO si jako místo konání kempů plaveckých nadějí opakovaně zvolili pořadatelé Keep Swimming Campu, nově se tu konal také Swimming Performance Training Camp s Dirkem Langem. V nedávno otevřeném TRX studiu se na závěsných systémech školili instruktoři, do konce roku určitě ne naposled.

Kromě toho pokračuje například spolupráce s firmou Tempish, pro kterou v centru společně s biomechaniky z katedry přírodních věd v kinantropologii testovali nové materiály a novou kolekci florbalových holí. „Testovali jsme chování několika typů holí v reálné zátěži. Naši odborníci na hole umístili speciální senzory a superligoví hráči Vítkovic prováděli konkrétní pohyby, načež jsme pak chování testovaných holí hodnotili pomocí jedné z nejmodernějších technologií využívané k biomechanické analýze. Podle výstupů pak mají zástupci firmy možnost se rozhodnout při výběru a nákupu nejvhodnějších materiálů, optimalizovat procesy výroby a sportovní veřejnosti pak finálně nabídnout ten nejlepší výrobek,“ přiblížil podobu uskutečněných testů Sigmund.

Akce pro studenty

Centrum nicméně nabízí také aktivity a služby pro rekreační sportovce, jejichž paletu neustále doplňuje a rozšiřuje. Nově například zájemci mohou využít služeb osobního fitness trenéra. Na své si přijdou i senioři, pro ně je připraveno pravidelné čtvrteční zdravotní cvičení. „Nadále pokračujeme i v oblíbeném programu pro seniory, oproti dřívějšku pravidelně ve středu. Vstup vyjde zájemce na 100 korun, přičemž jsme se snažili maximálně vyhovět přáním a mají tak k dispozici pouze pro sebe vodní prostředí, fitness centrum a pohybová studia, v případě zájmu můžeme také připravit stoly na stolní tenis,“ vyjmenoval ředitel.

V Aplikačním centru BALUO jsou samozřejmě vítáni i členové akademické obce Univerzity Palackého, ať už jako registrovaní účastníci realizovaného výzkumu, kteří mohou využívat všech nabízených služeb, nebo třeba jako návštěvníci fitness studiu, kde registrace není nutná. Právě do fitness mohou studenti univerzity zavítat každý pracovní den v rámci happy hours od rána do 15 hodin za pouhých 50 korun, stačí předložit ISIC. Prezenční doktorandi fakulty tělesné kultury zase s novým akademickým rokem poprvé dostali voucher na využívání služeb centra a podle ředitele se další výhody pro studenty a zaměstnance ještě připravují.