Bezpečnostní expert Miloš Drdla: Nemusíme žít ve strachu, ale připusťme si zranitelnost

Lektor Miloš Drdla školí zaměstnance UP, jak se chovat v rizikových situacích.
Fotogalerie: Martin Višňa
Pondělí 25. březen 2024, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Univerzita Palackého se zaměřuje na zvýšení bezpečnosti zaměstnanců a studentů. Jedním z aktuálních kroků, které nyní UP realizuje, jsou speciální školení zaměstnanců, na kterých se dozvídají, jak vyhodnocovat rizika a jak se chovat v krizových situacích.

Sérii vzdělávacích školení připravilo Oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce UP. „Události loňského roku nám důrazně připomněly, že i v naší zemi existuje riziko násilných útoků na místa, na nichž se shromažďuje velké množství osob. Aniž bychom chtěli vyvolávat nějakou paniku, považujeme za důležité, aby v dnešní složité době lidé uměli předcházet různým hrozbám, uměli správně vyhodnocovat rizika a věděli, jak se v případě nebezpečných situací zachovat. Neplatí to pouze pro čas strávený v práci, ale jsou to informace a poznatky, které jsou velmi užitečné v každodenním životě každého z nás,“ uvedl Vít Zouhar, prorektor pro studium Univerzity Palackého.

„Na podzim loňského roku jsme oslovili lektora Miloše Drdlu, který se dlouhodobě věnuje problematice bezpečnosti ve veřejně přístupných místech a který v této oblasti zahájil již v loňském roce proškolování zaměstnanců Knihovny UP. Na tento kurz pak v letošním roce navázala série deseti programů CŽV určených všem zaměstnancům UP, které jsou zaměřené na bezpečnost a její posílení v prostorách UP,“ poznamenala Klára Tesaříková Čermáková, vedoucí Oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce UP.

A co tedy odborník radí? Slovo má Miloš Drdla.

Proč bychom měli i na univerzitě znát základní zásady bezpečnosti a ochrany?

Protože jsme vzájemně zodpovědní za bezpečnost školy, zaměstnanců, studentů a všech lidí, kteří s ní nějak souvisejí a pravidelně či nárazově se v jejich prostorách nacházejí. Bezpečnost je třeba vnímat jako běžnou součást našeho fungování.

Co je obecně dobré mít na paměti i v běžném životě? Poraďte pár základních pravidel.

Základním předpokladem je asi určitá míra respektu k hrozbám, které se nás týkají. Připustit si, že existují. Musíme mít alespoň základní představu, co a proč nás ohrožuje, na straně jedné a jednoduchý plán, jak se v dané situaci zachovat, na straně druhé. Velkou výhodou je osobní disciplína, zodpovědnost za vlastní chování a schopnost být obezřetný. No a pokud by se něco stalo, snažme si zachovat chladnou hlavu.

Čím je univerzita a ochrana jejích zaměstnanců a studentů specifická?

Univerzita a akademické prostředí obecně jsou velmi přívětivé a laskavé. Spousta lidí zde působících si nepřipustí možnost ohrožení. A právě v tom spočívá vysoká míra jejich zranitelnosti. Zcela jistě není nutné žít ve strachu, je však rozumné si připustit onu zranitelnost a být připraven i na ty stinné stránky.