Bezplatné registrace do výzvy Do práce na kole čekají na 100 nejrychlejších zaměstnanců

Zdroj: DPNK
Úterý 21. únor 2023, 12:37 – Text: Michal Zych

Celý květen na kole, koloběžce, pěšky nebo poklusem – tedy udržitelně a aktivně. Přihlaste se do výzvy Do práce na kole a podpořte vlastní kondici i rozvoj infrastruktury pro cyklisty i pěší. Díky Udržitelné univerzitě bude mít i letos prvních sto zájemců z řad zaměstnanců Univerzity Palackého registraci zdarma, studenti dostanou 60% slevu.

„Doprava je pro Udržitelnou univerzitu jedním ze stěžejních témat. Mám proto radost, že se loni do výzvy Do práce na kole zapojil rekordní počet našich zaměstnanců, a veřím, že letošní rok bude ještě úspěšnější. Chceme ukázat, že pohyb na vlastní pohon z práce a do práce je nejen možný, ale i příjemný, a navíc zlepšuje formu a posiluje imunitu. Udržitelné způsoby dopravy ale mají v neposlední řadě také pozitivní dopad na životní prostředí nebo veřejný prostor,“ říká koordinátorka udržitelného rozvoje UP Zuzana Huňková.

Výzva Do práce na kole se koná každý rok v celé České republice. K jejímu přijetí stačí sestavit 2–5členný tým (možnost je ale i pro jednotlivce), zaregistrovat se do konce dubna na www.dopracenakole.cz (každý soutěžící zvlášť, s uvedením UP jako zaměstnavatele) a během května pak co nejpravidelněji jezdit do práce a z práce na kole, koloběžce, skejtu, vozíčku anebo chodit pěšky či běhat.

Způsoby můžete během výzvy libovolně kombinovat také s hromadnou dopravou. Například v pondělí a středu můžete jet na kole, v úterý jít pěšky, ve čtvrtek běžet a v pátek dorazit do práce na longboardu. Své cesty si nejrůznějším způsobem zapisujete do svého profilu – pomocí mobilních aplikací nebo přes web. Nakonec můžete vyhrát zajímavé ceny, a to hned v několika kategoriích celostátní, olomoucké i speciální univerzitní soutěže

Máte-li zájem o registraci do výzvy, napište si o voucher na marie.tranova01@upol.cz. Prvních sto zájemců z řad zaměstnanců UP dostane jednorázový kód, který lze uplatnit při registraci. Pro studenty máme připravené kódy na 60% slevu ze startovného.

Proč se vůbec organizovaně zapojit? Co získáte za startovné?

Spousta z nás se dopravuje nejen do práce bezmotorově zcela běžně i bez kampaní. Organizovaná účast ve výzvě Do práce na kole má ale několik výhod, které mohou zaměstnanci letos díky Udržitelné univerzitě okusit bezplatně – i studentům se ale ta část poplatku, kterou budou muset doplatit, vyplatí a vrátí:

1. Zapojení v týmu podporuje pravidelnost a vybízí k dalším společným aktivitám.
  2. Každý soutěžící obdrží tričko, díky němuž dostane v různých (olomouckých) podnicích různé slevy, výhody nebo třeba rovnou kávu zdarma.
  3. Svými bezmotorovými cestami můžete proměnit své město i díky využití anonymizovaných dat o trasách. Ve spolupráci s městy lze identifikovat, kudy se cyklisté i pěší reálně pohybují, stejně jako místa, kde infrastruktura nevyhovuje účelům bezpečného a příjemného pohybu ve městě.
  4. Podpoříte konání debat s městskými či krajskými cyklokoordinátory a správci infrastruktury nebo tvorbu vzdělávacích materiálů, jako je třeba seriál Jak na kolo.
  5. V soutěžích můžete vyhrát ceny (součástí výher v Olomouci jsou pravidelně i produkty z UPointu) a využívat nejrůznější slevové akce či akce úplně zdarma.
  6. Stanete se součástí komunity vyznávající aktivní životní styl a podporující udržitelnou mobilitu ve městech.

Kde se dozvědět víc?

Kompletní informace o historii výzvy, aktuálním ročníku, jejích cílech a také praktické informace o tom, jak a proč se zapojit, najdete na dopracenakole.cz. Na většinu otázek, které vás momentálně napadají, snad najdete odpověď v Často kladených otázkách. Olomoucká buňka je pravidelně velmi aktivní a nejen během května pořádá několik akcí: debaty, spanilé jízdy nebo společná setkání. Brzy se na webu objeví program akcí i výhody, které na vás coby nositele trička Do práce na kole čekají. Abyste nepřišli o žádné aktuality, sledujte i FB stránky, a to jak celorepublikové, tak olomoucké.