BioSpot představil investorům nejpokročilejší biotechnologie

Konference BioSpot 2019.
Foto: Vědavýzkum.cz
pátek 15. březen 2019, 13:00 – Text: Martin Višňa

Možnost prezentovat nadějné, pro trh zralé výsledky své práce v oblasti biotechnologií potenciálním investorům nabídla vědcům mezinárodní tech-transferová konference BioSpot. V pražské Národní technické knihovně se setkala stovka odborníků a investorů z České republiky, Německa, Polska a Slovenska.

„BioSpot oslavil letos již čtvrté narozeniny a neustále se rozrůstá, přilákal o mnoho více účastníků než v předchozích ročnících. Byly představeny velmi zajímavé technologie, jejichž kvalita markantně roste. Dostáváme se do povědomí zahraničních vědců i investorů a BioSpot se stává renomovaným mezinárodním tech-transferovým počinem,“ shrnul Marián Hajdúch, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny LF UP (ÚMTM), který je jednou z pořadatelských organizací.

Zástupcům investičních či farmaceutických společností, jako například RSJ Investments, Bohemia Venture Capital, Beckman Coulter, Merck nebo Svenox Pharmaceuticals, vědci představili dvaadvacet inovativních technologií a objevů zejména z medicíny, biomedicíny a biochemie. O své místo v praxi si tak řekla nová přesná diagnostika rakoviny prostaty, díky níž se dá předejít 90 procentům zbytečných biopsií, nové léčivo na chronickou leukémii nebo technologie pro diagnostiku založená na elektronických mikročipech s uhlíkovými nanotrubičkami. Mezi prezentujícími nechyběli ani odborníci z ÚMTM, Martin Mistrík představil inovativní metodu pro diagnostiku z vlasového folikulu bez nutnosti biopsie.

Podle organizátorky konference Lindy Lososové z ÚMTM ukáže teprve čas, jak budou představené technologie v transferu do praxe úspěšné. Zájem investorů o jednotlivé inovace a objevy byl ale poznat už při samotných prezentacích podle doplňujících otázek. Velkou roli na cestě k úspěchu má i to, jestli danou technologii představuje sám její původce a umí ji prodat. Proto také konferenci předcházely tréninkový a vzdělávací den.

„Na tréninkovém dni dáváme přihlášeným vědcům, kteří byli vybráni pro orální prezentaci, možnost vyzkoušet si prezentaci pro investory nanečisto se zpětnou vazbou. Prezentace by neměla být vědecká, spíše laická. Zároveň by měla zahrnout průzkum trhu nebo informaci, na kolik si autor svou technologii cení či jakým způsobem bude k dispozici. Tréninkový den se letos konal podruhé. Vidíme, že prezentujícím velmi pomáhá v jejich projevu, proto uvažujeme, že by do budoucna mohl být povinnou součástí naší konference,“ doplnila Linda Lososová.

Letošní nepovinnou novinkou byl vzdělávací den, kde zájemcům představili své zkušenosti z transferu technologií zástupci několika zavedených společností či úspěšných start-upů.

Mezinárodní konference BioSpot usnadňuje cestu zajímavých objevů a inovací v oblasti biotechnologií k soukromým investorům od roku 2016. Zakladateli konference a vytvořené platformy je v Olomouci zasídlený klastr MedChemBio, Ústav molekulární a translační medicíny LF UP a Ústav organické chemie a biochemie AV ČR. Pátý ročník konference se uskuteční 5. března 2020. Více informací je k dispozici ZDE