Biskup Václav Malý bude hostem teologické fakulty

Biskup Václav Malý. Foto: Arcibiskupství pražské
Čtvrtek 21. listopad 2019, 11:00 – Text: Martin Višňa

U příležitosti třicátého výročí událostí v listopadu 1989 do Olomouce zavítá spoluzakladatel a první mluvčí Občanského fóra, pomocný biskup pražský Václav Malý. Setkání s ním se koná v úterý 26. listopadu od 15 hodin v aule cyrilometodějské teologické fakulty.

„Shodli jsme se na tom, že jestli je z pohledu naší fakulty pro listopadové události charakteristická nějaká osobnost, pak je to právě biskup Václav Malý, který před třiceti lety moderoval demonstrace na Letné a na Václavském náměstí. Na besedu s ním srdečně zveme všechny zájemce nejen z řad akademické obce,“ pozvala proděkanka teologické fakulty pro organizaci, rozvoj a vnější vztahy Marta Lucie Cincialová.

Biskup Václav Malý byl na kněze vysvěcen v roce 1976 v Praze. Následujícího roku podepsal Chartu 77, jejímž mluvčím se později také stal, byl i spoluzakladatelem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Sám přitom přišel o státní souhlas k výkonu duchovenské činnosti, byl obviněn z podvracení republiky a více než polovinu roku 1979 strávil ve vazbě. Poté pracoval jako topič v pražských hotelech, avšak tajně navštěvoval věřící a sloužil mše, pomáhal mimopražským disidentům.

V roce 1989 stál u zrodu Občanského fóra a jako jeho mluvčí moderoval tehdejší demonstrace, mimo jiné tu největší na Letenské pláni. „Nebyl jsem si přirozeně tak jistý a vnitřně jsem váhal. Nakonec když jsem uvedl příslušníky policejních sil, kteří se přišli omluvit, tak jsem si řekl: ‚Risknu to.‘ A nedělal jsem si iluzi, protože většina těch shromážděných lidí ani Otčenáš neuměla, jak se ukázalo. Nicméně dojemné bylo, že ti lidé alespoň otevírali ústa,“ vzpomněl Václav Malý pro Paměť národa na odříkání modlitby před více než půlmilionovým shromážděním. Po sametové revoluci mohl Václav Malý opět veřejně vystupovat, byl farářem v pražských Holešovicích. V roce 1996 byl pak jmenován kanovníkem Metropolitní kapituly u sv. Víta a pomocným biskupem pražským. Jeho biskupské heslo zní Pokora a pravda.

Setkání s biskupem Václavem Malým na cyrilometodějské teologické fakultě je volně přístupné veřejnosti. Rozhovorem i následnou diskuzí provede moderátorka Českého rozhlasu Olomouc Dita Vojnarová.

Zpět