Botanická zahrada na Dni fascinace rostlinami představí flóru Krymského poloostrova

Foto: Jan Pokorný
Pondělí 16. květen 2022, 16:15 – Text: Šárka Chovancová

Další příležitost nahlédnout do rozmanitého světa rostlinné říše nabídne veřejnosti botanická zahrada přírodovědecké fakulty, která se 18. května 2022 opět připojí k mezinárodnímu Dni fascinace rostlinami. Součástí bohatého programu bude zahájení výstavy nazvané Pohlednice z krymské květnice, která formou reprodukovaných akvarelů představí vybrané zástupce flóry Krymského poloostrova. Botanická zahrada bude otevřena od 10:00 do 16:00, vstup je zdarma.

„Pro návštěvníky všech věkových skupin jsme ve spolupráci s katedrou botaniky a katedrou biotechnologií přírodovědecké fakulty připravili bohatý program, který se dotkne vztahu lidí, rostlin a hub,“ uvedl Václav Dvořák, vedoucí botanické zahrady.

Jedna část programu bude zaměřena na představení rekordmanů z rostlinné říše společně s masožravými rostlinami z unikátní kolekce skleníku katedry botaniky. „Návštěvníci si mohou prohlédnout jednotlivé zástupce masožravých rostlin s různými lapacími pastmi a strategiemi lovu kořisti. Seznámíme je také s houbami, které způsobují rostlinám různé choroby, i s těmi, které pomáhají lidem při výrobě potravin nebo nápojů,“ doplnila Martina Oulehlová z katedry botaniky.

V rámci Dne fascinace rostlinami bude zahájena výstava Pohlednice z krymské květnice. „Za konceptem výstavy stojí Yuliya Krasylenko z katedry biotechnologií a malířka Olha Politylo, která v akvarelech zachycuje vzácné či endemické druhy krymské flóry. Vybráno bylo patnáct charakteristických zástupců květeny Krymského poloostrova, u kterých nebude chybět názvosloví v ukrajinštině a v dialektu krymské tatarštiny, zaznamenané v rozhovorech s tamními obyvateli při etnografických výpravách. Součástí výstavy bude i publikace s třiceti čtyřmi obrázky. Návštěvníci získají nejen zajímavou knížku nebo dárek, ale přispějí i na nákup zdravotnického materiálu pro válkou zasaženou Ukrajinu,“ vysvětlil Václav Dvořák. Komentář k výstavě proběhne v 15:00. O hodinu později, v 16:00, se uskuteční komentovaná prohlídka botanické zahrady.

Den fascinace rostlinami pořádá Evropská organizace pro rostlinnou biologii a za cíl si klade, aby se co nejvíce lidí z celého světa nadchlo pro rostliny a ocenilo důležitost rostlinné biologie pro zemědělství, květinářství, lesnictví, pro udržitelnost produkce potravin i všeho dalšího, co získáváme z rostlin, tedy papíru, dřeva, chemikálií, energie a léčiv.