Budoucí stomatologové poučili širokou veřejnost o zásadách ústní hygieny

I nejmladší návštěvníci si vyzkoušeli jak správně čistit zuby.
Fotogalerie: Velena Mazochová
Úterý 21. březen 2017, 9:15 – Text: Velena Mazochová

Otestovat zubní plak na vlastním chrupu, zjistit, jak správně pečovat o zuby od dětství až po stáří nebo získat informace o možnostech zubních náhrad – i takovou možnost mohli včera využít účastníci Světového dne ústního zdraví. Hlavním pořadatelem osvětově-vzdělávací akce, která se v Olomouci uskutečnila vůbec poprvé, byla Klinika zubního lékařství lékařské fakulty. Její pedagogové a studenti připravili spolu s dalšími partnery pestrý celodenní program pro všechny věkové kategorie.

Dopolední část programu, který se konal v nákupní Galerii Šantovka, byla věnována zejména předškolákům a žákům základních škol. Díky medikům i studentům střední zdravotnické školy si mohli  „nanečisto“ vyzkoušet posezení v zubařském křesle, naučit se správnou techniku čištění zubů nebo se nechat poučit o tom, jak předcházet vzniku zubního kazu. Pro seniory byly na odpoledne připraveny informace o správné péči o zubní protézy a náhrady, u dalších stánků mohli zájemci během celého dne získat informace o příčinách onemocnění dásní, nechat si změřit krevní tlak nebo si vyslechnout odborný výklad studentů o preventivní péči o ústní dutinu.

„Je tu plno, je tu živo, a to je to hlavní, čeho jsme chtěli dosáhnout. Program běží po celý den, každý si tu najde svoje,“ zhodnotila akci v jejím průběhu Marie Kostolányová, studentka zubního lékařství a hlavní koordinátorka akce ze spolupořádajícího Sdružení studentů stomatologie. Ona i její spolužáci v bílých pláštích strávili celý den s malými i staršími návštěvníky. „Děláme to ve svém volném čase, ale děláme to rádi,“ zdůraznila Marie Kostolányová. „Učení je sice hodně, ale když si to člověk umí zkoordinovat, tak to jde skloubit. Máme naštěstí výborné vedení, které nám vychází vstříc,“ potvrdila její spolužačka Leona Reinholdová.

Podle děkana lékařské fakulty Milana Koláře je chvályhodné, že studenti vedle náročného studia zvládají organizaci a náplň podobných akcí. „Byl bych rád, kdyby si veřejnost z akce odnesla nejen povědomí o nutnosti prevence, ale i o tom, že studenti i celá lékařská fakulta se snaží přiblížit našim spoluobčanům od dětského věku až po seniory a udělat pro jejich zdraví to nejlepší,“ uvedl děkan při slavnostním zahájení.

Jak připomněl přednosta Kliniky zubního lékařství a proděkan lékařské fakulty Miloš Špidlen, Světový den ústního zdraví se dosud konal pouze v Praze a do pořadatelství letošního desátého ročníku se připojila jako první a jediná právě Olomouc. Lékařská fakulta a její studenti při ní mohli zúročit své dlouholeté zkušenosti z pořádání tradičních akcí, jako jsou například Ve zdravé Olomouci zdravý zub nebo Světový den zdraví. „Zpočátku to vypadalo, že se akce uskuteční ve všech městech, kde působí lékařské fakulty, nakonec zůstaly Praha a Olomouc. Svým způsobem to bylo vlastně ´předchystané´ díky zázemí, které tady máme, včetně kontaktů s olomouckou střední zdravotnickou školou, neziskovou společností ARAK, spolupracujícími firmami i dalšími významnými partnery, kteří se angažují v osvětě ústního zdraví.“

Světový den ústního zdraví (World Oral Health Day) se v Olomouci uskutečnil za podpory Olomouckého kraje, Statutárního města Olomouce, Univerzity Palackého, Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc. Celosvětově se slaví od roku 2008 a v České republice jej zaštiťují Česká stomatologická komora, Asociace dentálních hygienistek, Sdružení studentů stomatologie a Český zelený kříž.