Cena Petra Bezruče pro Zdenku Tomáškovou

Foto: FB města Opava
Pondělí 7. září 2020, 9:46 – Text: (ipu)

Letošní laureátkou Ceny Petra Bezruče se stala Zdenka Tomášková. Nejvyšší ocenění v oblasti kultury, udělované městem Opavou, převzala z rukou primátora Tomáše Navrátila v rámci slavnostního zahájení 63. ročníku festivalu Bezručova Opava. Město ocenilo její celoživotní zásluhy o propagaci života a díla básníka. Zdenka Tomášková absolvovala obor psychologie na Univerzitě Palackého, pracovala v oblasti poradenství a psychologie ve zdravotnictví a školství. Ve svých 12 letech, v době II. světové války, se s rodiči přestěhovala do Kostelce na Hané, kde poznala Petra Bezruče. Po jeho boku strávila 10 let, kdy pečovala o jeho soukromí i dílo. Stala se ochranitelkou jeho odkazu a zúčastnila se desítek besed, rozhlasových pořadů a dokumentárních filmů, či přispívala do médií texty, věnované Petru Bezručovi. Je autorkou vzpomínkové knihy Ortel samoty. Více informací najdete zde.