Centrum jazykového vzdělávání přivítalo své kazašské studenty

Studenti UP, kteří pocházejí z Kazachstánu a v Praze se učí česky, si prohlédli Olomouc i Univerzitu Palackého. V Kapli Božího Těla se seznámili s možnostmi studia na FF UP.
Foto: Milada Hronová
Neděle 22. říjen 2017, 7:29 – Text: Milada Hronová

Jsou z Kazachstánu, a i když jsou posluchači Univerzity Palackého, česky se učí v Praze. Řeč je o desítkách kazašských maturantů, kteří se v placených ročních kurzech FF UP učí česky. Někteří z nich se v minulém týdnu přijeli podívat na svou alma mater.

Centrum jazykového vzdělávání FF UP zajišťuje výuku češtiny pro cizince. I díky dlouholeté spolupráci s kazašskou agenturou vzdělává ve svém detašovaném pracovišti v Praze také řadu maturantů této středoasijské země. Každoročně se tak česky učí v České republice desítky absolventů tamních středních škol, kteří ve vysokoškolských studiích pokračují často právě v Praze.

„Protože kazašská partnerská agentura vyžaduje realizaci výuky češtiny v našem hlavním městě, učí se tito studenti  - a často i potom zůstávají  -  v Praze. Letos poprvé jsme proto část studentů pozvali do Olomouce a ukázali jim nejen město, ale i Univerzitu Palackého, která jim výuku češtiny v Praze nabízí a která jim nabízí i možnosti vysokoškolského studia v Olomouci,“ řekl Oldřich Břenek, ředitel Centra jazykového vzdělávání. Během olomoucké exkurze si tak kazašští studenti prohlédli i Pevnost poznání, v Kapli Božího Těla Uměleckého centra UP je Pavlína Grigárková, vedoucí studijního oddělení FF UP, informovala o tom, co vše jim může olomoucká filozofická fakulta nabídnout.   

„Jsem v Olomouci poprvé v životě a moc se mi tu líbí. Uvažuji, že bych zde zkusil studovat historii,“ řekl Zhanybek Zhubekov během prohlídky města.

Podle Oldřicha Břenka má v Kazachstánu Česká republika jako poskytovatel vzdělání velmi dobrou pověst.  V Praze je podle něj i početná kazašská menšina, která už česky i umí. „Rádi bychom situaci mírně změnili, proto jsme posluchačům nabídli olomouckou exkurzi.  Byli bychom totiž velmi rádi, kdyby alespoň část této kazašské mládeže pokračovala ve studiu na naší univerzitě,“ dodal Oldřich Břenek.

Zpět