Česká televize odvysílá pořad SeČTeno z Pevnosti poznání

Grafika: ČT. V textu na obrázcích vizualizace technické a kamerové přípravy na páteční natáčení.
Středa 14. duben 2021, 8:00 – Text: Martina Vysloužilová

Pevnost poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého se v pátek 16. dubna stane dějištěm natáčení zpravodajského pořadu SeČTeno. Od rána bude v prostorách popularizačního centra panovat čilý ruch a příprava na několik živých vstupů do vysílání ČT24. Hosty pořadu budou osobnosti veřejného života, které s moderátory Danielem Takáčem a Martinem Laštůvkou zhodnotí uplynulý rok s pandemií.

V seriálu pátečních vysílacích bloků štáb České televize zjišťuje, jak koronavirová opatření ovlivnila jednotlivé kraje České republiky. Vysílání startuje v 8.40 a diváci se mohou těšit na několik dvacetiminutových bloků.

„Budeme mluvit o tom, jak univerzita pomáhala na různých úrovních a jak se vědci i studenti postavili proti pandemii. Jak covid ovlivnil začínající podnikatele ve vědeckotechnickém parku, jak se se zavřením potýkala Pevnost poznání nebo jaké to je připravovat v takových nelehkých podmínkách mezinárodní festival,“ řekl redaktor a moderátor Martin Laštůvka.

Dalšími tématy bude region Jesenicka a tamní možnosti vysokoškolského vzdělávání v sousedním Polsku nebo turismus a lázeňství v Olomouckém kraji v době pandemie. „Dotkneme se také podnikání a ukážeme, co se firmám podařilo nebo naopak co je negativně poznamenalo,“ doplnil redaktor.

Tvůrci zpravodajského pořadu si pro natáčení vybrali zázemí interaktivního centra. Televizní přenos se uskuteční ze dvou míst, a to z expozice Rozum v hrsti a z venkovního areálu Korunní pevnůstky. „Pevnost poznání nám nabízí vizuálně atraktivní prostředí v centru Olomouce. Navíc tematicky nám toto nejmladší science centrum v ČR ideálně zapadá do konceptu celodenního vysílání,“ řekl Radek Wiglasz, vedoucí redaktor zpravodajství ostravského studia ČT.

Pozvání do SeČTeno přijali rektor UP Jaroslav Miller, ředitel Vědeckotechnického parku UP Roman Jurečka, ředitel Pevnosti poznání Matěj Dostálek, ředitel festivalu Academia Film Olomouc Jakub Ráliš, hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, primátor Olomouce Miroslav Žbánek, ředitel Sigma Group Milan Stratil, starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová a vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj.

Odvysílaný pořad najdete zde.