České děti na rozdíl od západu nadále tloustnou, tvrdí nová výzkumná zpráva

Ilustrace: z titulní strany výzkumné zprávy
Středa 17. květen 2017, 14:56 – Text: Martin Višňa

V České republice se za posledních 15 let významně zvýšil počet dětí s nadváhou. Úroveň nadváhy dětí dosáhla nového maxima. Nadváhu má čtvrtina chlapců, u dívek je to přibližně 13 procent. Zatímco v zemích západní Evropy se daří nárůst obezity zastavit, v České republice a většině zemí východní Evropy počet dětí s nadváhou či obézních stále roste. Zároveň se zvyšují sociální rozdíly, děti z chudších poměrů trpí nadváhou nebo obezitou častěji a jsou méně pohybově aktivní.

To jsou závěry právě vydané mezinárodní zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) Adolescent obesity and related behaviours: trends and inequalities in the WHO European Region, 2002–2014, na jejímž zpracování se významně podíleli odborníci na zdraví a životní styl z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

Výsledky podle nich nejsou nijak překvapivé. „Trendy ve výskytu nadváhy a obezity, ale také sedavého chování a pohybové aktivity jsou u dětí v ČR silně negativní. Česká republika v oblasti prevence nedělá dost a množství financí směřující do oblasti prevence u dětí je nízké,“ uvedl Zdeněk Hamřík, jeden z osmi autorů výzkumné zprávy, který také vedl pracovní skupinu odpovídající za Národní strategii podpory pohybové aktivity v ČR. Naději vidí v oblasti politiky měst a obcí, které mohou situaci velmi zásadně ovlivnit. „Klíčová je aktivní doprava dětí do školy a do kroužků. Rodiče dělají svým dětem zbytečně taxikáře. Dalším řešením je například zavedení aktivních přestávek tak, aby děti mohly sportovat nebo se přirozeně hýbat v mezičase mezi vyučováním. Moderním trendem je také podpora veřejně přístupné infrastruktury pro sport a rekreaci v obcích, ať už to jsou dětská hřiště, sportoviště nebo parky,“ doplnil Hamřík.

„Česká republika má velmi kvalitně zpracován dokument Zdraví 2020 – Národní strategie ochrany a podpory zdraví a prevence nemocí, který se prevencí obezity, výživou a nedostatkem pohybu přímo zabývá. Problémem je však nedostatečná politická podpora napříč politickým spektrem a provázání strategie na rozpočet,“ podotkla ředitelka kanceláře WHO v České republice Alena Šteflová.

Aktuální zpráva Světové zdravotnické organizace vychází ze zjištění mezinárodní studie HBSC – Health Behaviour in School-aged Children, která srovnává zdraví a životní styl školáků ve více než 40 zemích světa. Výzkumný tým v České republice vede Hamříkův kolega z fakulty tělesné kultury Michal Kalman. „Investice jdoucí do oblasti prevence dětské obezity v západních zemích se začínají vyplácet. Data za více než milion dětí tak ukazují, že prevence má smysl,“ dodal Kalman.

Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci byla zařazena mezi 150 nejlépe hodnocených škol sportovního zaměření na světě v prestižním žebříčku Shanghai Ranking. Na problém nárůstu dětské nadváhy a obezity, nedostatku pohybu a nezdravé stravy se snaží dlouhodobě upozorňovat. V tomto ohledu také vychovává svoje studenty napříč obory tak, aby byli schopni problémy vyhledávat a účinně řešit.

Zprávu Světové zdravotnické organizace si můžete stáhnout zde.