Chci do Olomouce, tak si holt vystojím frontu

Na stánku Univerzity Palackého se během čtyř dnů zastavilo okolo jedenácti tisíc potenciálních zájemců o studium. Fotogalerie: Vojtěch Duda
Pondělí 28. říjen 2019, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

„Chci na medicínu a chci do Olomouce. Tak si holt vystojím frontu,“ říká kamarádovi gymnazista ze Zlína a vzápětí oba dostávají od zaneprázdněné, přesto skvěle naladěné studentky z vedlejšího stánku přírodovědecké fakulty müsli tyčinky v obalech s logem Univerzity Palackého. Zkrátka na Olomouc se stojí fronta i v Brně a „UPoláci“ jsou skvělá parta, která táhne za jeden modrobílý provaz. Takových příkladů by se našlo na letošním veletrhu Gaudeamus Brno nepočítaně.

Letošní ročník největšího veletrhu vzdělávání v Česku se konal od 22. do 25. října a byl v pořadí již šestadvacátý. Univerzita Palackého nevynechala zatím ani jediný. Za čtyři dny na něj letos zavítalo okolo 30 tisíc návštěvníků, na které mělo políčeno 389 vystavovatelů. Olomoucká univerzita v pavilonu brněnského výstaviště obsadila místo v jeho samém centru. Minout modrobílý stánek o rozloze téměř dvě stě metrů čtverečních ve dvou patrech, tak šlo jen stěží.

„Vedle toho nejdůležitějšího, prezentace našich osmi fakult, jsme zájemcům nabídli interaktivní zónu s Xboxem, hlavolamy a kvízy z Pevnosti poznání. Vyzkoušet si mohli i střelbu na bránu s našimi hokejisty a fotbalové dovednosti s futsalisty. V expozici jsme úspěšně poprvé nabídli hennu a malování na obličej v univerzitních barvách. V horním patře na návštěvníky čekala odpočinková zóna a mini UPoint,“ vyjmenoval Ondřej Martínek z oddělení komunikace UP, dlouholetý koordinátor akce.

A přidal zajímavá čísla. Celkem se na stánku Univerzity Palackého vystřídalo sto studentů osmi fakult, denně se do lovu uchazečů zapojilo průměrně šest studijních referentek a nasát atmosféru veletrhu přijela také děkanka právnické fakulty a dva proděkani teologické fakulty. Mezi středoškoláky se rozdalo na čtyři tisíce müsli tyčinek a řidiči najezdili čtyřmi auty celkem 3200 kilometrů. „Na našem stánku se zastavilo okolo jedenácti tisíc potenciálních zájemců,“ odhadl Ondřej Martínek s tím, že zájem o studium v Olomouci každoročně stoupá. „Vliv na zájem o konkrétní obor, program je často ovlivněn aktuálních děním ve společnosti a ve světě. Letos, dle skokového nárůstu zájmu o environmentální studia, svou práci podle všeho dobře odvedla Greta,“ dodal s úsměvem.

Lavině dotazů středoškoláků zdatně odolávala například Marcela Vlčková, studijní referentka z pedagogické fakulty. „Zájem o naši fakultu nás samozřejmě těší. Opět byl obrovský. Kdybychom měli stánek dvakrát tak velký, stále by náporu zájemců nestačil. Pro hlasivky to byl pořádný zápřah,“ řekla Marcela Vlčková. V Brně strávila jeden den, s kolegyněmi z fakulty se na veletrhu střídaly. Letošní Gaudeamus byl již její sedmý a má tedy, s čím srovnávat. „Stále platí, že nejčastější dotazy se týkaly logopedie, učitelství v mateřinkách a na prvním stupni základních škol. V těchto oborech také máme největší převis uchazečů.“

Dva dny na nohách a několikahodinové mluvení bez přestávky v tričku s nápisem PROUD STUDENT PALACKÝ UNIVERSITY má za sebou i Klára Baumgartnerová, studentka právnické fakulty. Do Brna jezdí pravidelně, letos byla počtvrté. „Všimla jsem si, že stále častěji za námi chodí studenti druhých a třetích ročníků. Chtějí mít informace včas a ovlivnit tak volbu seminářů a maturitních předmětů. Také se mi zdálo, že byl tentokrát větší podíl návštěvníků ze středních odborných škol. Mnozí z nich jako by zjistili, že je to táhne jinam. Zajímali se, co udělat, aby gymnazisty dohnali a dostali se na vysněnou vysokou školu,“ podělila se o postřehy Klára Baumgartnerová, posluchačka 5. ročníku oboru Právo.

Brněnským veletrhem propagace univerzity a oslovování potenciálních zájemců o studium nekončí. Zástupci fakult pod vedením Ondřeje Martínka vyrazí za týden na Gaudeamus do Nitry, v lednu pak do Prahy a v plánu jsou také dvě šňůry po Slovensku.