Chemik Pavel Hobza je teprve druhým českým nositelem Schrödingerovy medaile

Profesor Pavel Hobza získal další významné vědecké ocenění.
Foto: Martina Šaradínová
Středa 4. leden 2017, 9:00 – Text: Martina Šaradínová

Významný český chemik Pavel Hobza, který působí kromě Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR i na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého a v Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů, získal Schrödingerovu medaili za rok 2017. Je teprve druhým českým vědcem, jenž toto ocenění obdržel.

Medaili každoročně uděluje Světová asociace teoretických a výpočetních chemiků (WATOC) jednomu vynikajícímu teoretickému a výpočetnímu chemikovi.

„Jedná se o velmi prestižní ocenění a vážím si toho, že se ocitám v tak vybrané společnosti. Za velkou poctu považuji možnost vystoupit na pravidelné konferenci WATOC, na niž se letos sjedou do Mnichova odborníci z celého světa. Koná se vždy jednou za tři roky a nositelé Schrödingerovy medaile za uplynulé období na ní mají plenární přednášku. Je to unikátní příležitost prezentovat svoji práci,“ uvedl profesor Hobza.

Od roku 1987 medaili obdrželi například dva nobelisté John A. Pople a William Lipscomb. Jejím nositelem je i Josef Michl z ÚOCHB. Profesor Hobza získal světovou proslulost díky objevu nepravé vodíkové vazby. K jeho dalším významným vědeckým počinům patří objasnění role patrových interakcí v DNA a proteinech a také vysvětlení úlohy disperzní energie v biomakromolekulách.

Profesor Hobza, jenž loni oslavil významné životní jubileum, je držitelem řady ocenění. Na konci loňského roku získal čestnou oborovou medaili Jaroslava Heyrovského za zásluhy v chemických vědách. Od rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy navíc obdržel stříbrnou medaili nejstarší české univerzity.  Je rovněž laureátem nejvýznamnějšího českého ocenění za vědu Česká hlava. Opakovaně figuruje v prestižním seznamu nejcitovanějších vědců světa Highly Cited Researchers.

Zpět