Chytrá zábava i něco navíc. Pevnost poznání nabízí řadu sezonních výhod pro turisty

Pevnost poznání má svou turistickou známku.
Foto: Matěj Dostálek
Sobota 24. červenec 2021, 8:00 – Text: (red)

Hned několik zajímavých novinek připravila na hlavní letní turistickou sezonu Pevnost poznání v Olomouci. Milovníci chytré zábavy se mohou zapojit do originálních motivačních programů, které science centrum nabízí ve spolupráci s partnery z oblasti vzdělávání a cestovního ruchu z celé republiky. Nově má centrum popularizace Přírodovědecké fakulty UP také svoji turistickou známku.

Letní dny v historické Olomouci si mohou její obyvatelé i turisté zpestřit návštěvou interaktivních expozic a planetária, které jsou v Pevnosti poznání otevřeny každý den. V pokladně v přízemí získají Cestovní pas České asociace science center, díky kterému se podívají do vesmíru, pod vodní hladinu, popovídají si s roboty, ovládnou předměty pouhou myšlenkou nebo zažijí výcvik pilotů stíhaček.

„Cestování s tímto pasem je jednoduché. Stačí si do něj nechat potvrdit nákup vstupenky a čtvrtá návštěva zapojené organizace je zdarma. Lidé tak mohou během prázdnin objevit další úžasná místa, která zábavnou formou popularizují vědu,“ řekla Martina Vysloužilová, mluvčí Pevnosti poznání. Do sezonní akce se zapojily iQLANDIA Science Center Liberec, Hvězdárna a planetárium Brno, Svět techniky Ostrava, Techmania Science Center Plzeň a VIDA! science centrum Brno.

Dalším vítaným společníkem a průvodcem na výlety a objevování nových míst, může být turistická hrací karta, která zájemce zavede do 65 památkových objektů napříč Českou republikou. „Princip hry není složitý. Stačí od 1. června do 31. října 2021 navštívit zapojenou památku, sbírat razítka a třetí návštěva je za poloviční vstupné, sedmá zdarma. Na konci sezony pak budeme losovat o hodnotné ceny,“ vysvětlil organizátor Petr Lukas, který je provozovatelem portálu Objevuj památky a jedním ze zakladatelů Asociace nestátních otevřených památek.

Pevnost poznání je zapojena také do programu Olomouc region Card. Její držitelé mají dvacetiprocentní slevu na základní vstupné. „Nabídku pro turisty a fanoušky pevnosti neustále rozšiřujeme. Aktuální informace jsou na našem webu a sociálních sítích. Nabízíme nejen zážitky pro celou rodinu, ale nově také prodáváme krásnou dřevěnou turistickou známku, kterou si od nás lidé mohou odnést domů na památku,“ doplnila Martina Vysloužilová.

Centrum popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci sídlí v unikátně zrekonstruované, památkově chráněné budově velkého dělostřeleckého skladu v olomoucké Korunní pevnůstce. Prostřednictvím interaktivních expozic, dílen, laboratoře a digitálního planetária zde zaměstnanci a studenti univerzity zábavnou a hravou formou přibližují dětem i dospělým vědecké poznatky i historická fakta. Pevnost poznání je také významnou institucí komunitního, kulturního a společenského života a pilířem tzv. třetí role olomoucké univerzity. Interaktivní muzeum vědy díky svému geniu loci a jedinečné atmosféře každoročně přivítá téměř 100 000 návštěvníků. Další informace o Pevnosti poznání jsou k dispozici zde.

Kromě Pevnosti poznání nabízí Univerzita Palackého i další zajímavosti. K návštěvě lákají mimo jiné parkánové zahrady za památnými objekty univerzity v historickém centru města nebo geopark u budovy přírodovědecké fakulty v areálu Envelopa, kde si lze také prohlédnout několik nástěnných, tzv. murálových maleb, například plačícího prezidenta T. G. Masaryka. Nejvýznamnější univerzitní zajímavosti přibližuje web Uni Trips. Na něm najdete i možnosti občerstvení anebo ubytování na vysokoškolských kolejích za studentské ceny, podrobněji tady. Suvenýry na památku z návštěvy Olomouce včetně univerzitní turistické známky nebo pohlednic si pak zájemci mohou zakoupit v informačním centru a obchodu UPoint na Horním náměstí.

Zpět